×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Efferalgan Forte - Paracetamolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
Postać tabletki musujące
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
Zamów w doz.pl Efferalgan Forte, 1 g, tabletki musujące, 8 szt.

Wskazania do stosowania

Stosowany jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne).

Dawkowanie

Doustnie. Przed użyciem tabletkę należy rozpuścić w niewielkiej ilości płynu. Dorośli i dzieci o masie ciała większej niż 50 kg (w wieku powyżej 15 lat): 1 tabletka co 6 do 8 godzin (do 3 razy na dobę). Nie należy przyjmować 2 tabletek jednocześnie. W razie konieczności dawkę można powtórzyć, lecz po czasie nie krótszym niż 4 godziny. Zwykle nie ma konieczności stosowania więcej niż 3 tabletki na dobę. Jednak w przypadku nasilonego bólu dawkę można zwiększyć do 4 tabletek na dobę. Odstęp pomiędzy dawkami nie może być krótszy niż 4 godziny.

 

Uwaga! Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 15 roku życia.

 

Należy zasięgnąć opinii lekarza jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 10 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na paracetamol, kwas acetylosalicylowy, astmę oskrzelową, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, chorobę alkoholową, stany niedożywienia.

 

Gdy przyjmujesz inne preparaty zawierające paracetamol,niestroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, nasenne, przeciwpadaczkowe, rifampicynę, kwas acetylosalicylowy, metoklopramid, cymetydynę, salicylamid, izoniazyd, ranitydynę, propranolol. Uwaga! Podczas leczenia inhibitorami MAO i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków nie należy stosować preparatu Efferalgan Forte ze względu na możliwość wystąpienia stanu pobudzenia i wysokiej gorączki.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować krótkotwale, tylko za zgodą lekarza.

Skutki uboczne

Objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty). Istnieją doniesienia o uszkodzeniu wątroby, nerek lub szpiku na skutek stosowania preparatu w dużych dawkach lub przewlekle oraz o reakcjach uczuleniowych na lek (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry).

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.