×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Monural 2 g - Fosfomycinum, Trometamolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład fosfomycyna
trometamol
Postać granulat do przygotowania roztworu doustnego
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Urologia
Działanie antybiotyk
bakteriobójcze
Zamów w doz.pl Monural, 2 g, granulat do sporządzania roztworu doustnego, 1 saszetek

Wskazania do stosowania

Ostre niepowikłane bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego.Obfity bezobjawowy bakteriomocz. Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych związanym z zabiegami chirurgicznymi i przezcewkowymi zabiegami diagnostycznymi.

Dawkowanie

Doustnie. Lek podaje się doustnie 2-3 godziny po posiłku, najlepiej przed snem i po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość saszetki należy dokładni rozpuścić w 50-75 ml wody lub innego płynu i wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

 

W zapobieganiu zakażeniom związanym z zabiegami na drogach moczowych zaleca się dwie dawki (po 1 saszetce). Pierwszą dawkę należy podać 3 godziny przed zabiegiem, a drugą dawkę należy podać 24 godziny po zabiegu.

 

Preparatu Monural 2 g nie należy stosować u dzieci poniżej 5 roku życia.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.  

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.  

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ktrókolwiek ze składników preparatu, ciężką niewydolność nerek.

 

Gdy przyjmujesz metoklopramid. Wykazano, że jednoczesne stosowanie fosfomycyny i metoklopramidu powoduje zmniejszenie stężenia fosfomycyny w surowicy i moczu. Inne leki, które przyspieszają motorykę jelit mogą mieć podobne działanie. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią lek może być stosowany tylko w przypadku zdecydowanej konieczności i zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską.

Skutki uboczne

Rzadko: reakcje nadwrażliwości. Bardzo rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, zgaga, biegunka), wysypka skórna.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.