Onsenal - Celecoxibum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład celekoksib
Postać kapsułki twarde
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie pomaga spowolnić powstawanie polipów

Wskazania:

Lek stosuje się do zmniejszania liczby polipów u pacjentów z rodzinną polipowatością gruczolakowatą. Jest to choroba genetyczna, w przebiegu której powstają polipy gruczolakowate jelit - struktury uwypuklające się z wyściółki okrężnicy lub odbytnicy (jelito grube).

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować podczas posiłków.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.     Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zapalenie zatok, zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, nasilenie alergii, bezsenność, zawroty głowy, zapalenie gardła, nieżyt nosa, kaszel, bóle brzucha, biegunka, objawy dyspeptyczne, wzdęcia, wysypka, świąd, objawy grypopodobne, obrzęki obwodowe, zatrzymanie płynów. Niezbyt często: niedokrwistość, lęk, depresja, zmęczenie, zwiększenie stężenia potasu we krwi, senność, niewyraźne widzenie, szum w uszach, niewydolność serca, kołatanie serca, przyspieszona praca serca, wzrost ciśnienia, duszność, zaparcia, odbijania, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, nasilenie zapalenia w obrębie przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności wątroby, pokrzywka, kurcze podudzi. Rzadko: zmiany obrazu krwi, splątanie, zaburzenia smaku, łysienie, nadwrażliwość na światło.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, senność, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną, sulfonamidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową, krwawienia z przewodu pokarmowego, astmę, ostre zapalenie błony śluzowej nosa, polipy nosa, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby zapalne jelit, choroby serca.   Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, leki moczopędne, leki na nadciśnienie, takrolimus, cyklosporynę, przeciwdepresyjne, uspokajające, przeciwgrzybicze. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.