Nitresan - Nitrendipinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nitrendypina
Postać tabletki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

W leczeniu nadciśnienia tętniczego różnego pochodzenia.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu.   Uwaga! Tabletek nie należy popijać sokiem grejpfrutowym.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: ból głowy, nagłe zaczerwienie twarzy, obrzęki obwodowe. Objawy te występują głównie w początkowym okresie leczenia i mają charakter przemijający. Często: kołatanie serca, przyspieszona praca serca, napady dusznicy bolesnej. Niezbyt często: zawroty głowy, zmęczenie, niepokój, zaburzenia widzenia, duszność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia), zaburzenia oddawania moczu, skórne reakcje alergiczne.   Lek może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jest to szczególnie prawdopodobne na początku leczenia, podczas zwiększania dawki, w przypadku zmiany leku na inny lub podczas jednoczesnego spożywania alkoholu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na nitrendypinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, niedociśnienie tętnicze, choroby serca, zaburzenia czynności wątroby.   Gdy przyjmujesz inne leki na nadciśnienie, leki nasercowe, preparaty moczopędne, cymetydynę, ranitydynę, digoksynę, ryfampicynę, preparaty wapnia. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.