Rimantin - Rimantadini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Produkt leczniczy Rimantin jest przeznaczony dla dzieci i osób dorosłych do wczesnego leczenia grypy typu A, a także dla osób dorosłych do zapobiegania chorobom powodowanym przez wirusy typu A podczas epidemii grypy.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody. Leczenie należy rozpocząć najszybciej po wystąpieniu objawów grypy, najlepiej w okresie 24 do 48 godzin od chwili pojawienia się pierwszych objawów grypy i kontynuować do 5 dni lub przez 24 do 48 godzin po ustąpieniu objawów grypy. Zaleca się unikanie spożywania alkoholu, ponieważ mogą wystąpić nieprzewidziane objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.Nie należy stosować u dzieci poniżej 1 roku życia. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: bezsenność, nerwowość, zawroty i bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha suchość w ustach), osłabienie. Niezbyt często: pobudzenie, depresja, euforia, nadpobudliwość ruchowa, zaburzenia koncentracji, szumy uszne, duszność, biegunka, niestrawność, wysypka. Rzadko: omamy , w tym omamy węchowe, dezorientacja, zaburzenia chodu, drżenie, drgawki, zaburzenia smaku, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, zaburzenia naczyń mózgowych, skurcz oskrzeli, mlekotok, omdlenia. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na chlorowodorek rymantadyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby, nerek lub serca, nadczynność tarczycy. U osób z wcześniej występującymi napadami padaczki lub stosujących leki przeciwpadaczkowe równoczesne stosowanie produktu powoduje ryzyko napadów padaczki.Gdy przyjmujesz inne leki przeciwwirusowe, leki przeciwpadaczkowe, paracetamol, kwas acetylosalicylowy. Uwaga! Paracetamol i kwas acetylosalicylowy zmniejszają skuteczność leku Rimantin.Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych przyjmowanych bez recepty.Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.