×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Multibiotic - Neomycini sulfas, Bacitracinum zincum, Polymyxini B sulfas - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Pierwotne i wtórne bakteryjne zakażenia skóry (m.in. zakażone niewielkie rany, zakażenia skóry w przebiegu odmrożeń i oparzeń), wywołane przez gronkowce i paciorkowce oraz Gram-ujemne pałeczki, w tym Pseudomonas spp. Zapobieganie zakażeniom drobnych ran ciętych, oparzeń, zadrapań, otarć.

Dawkowanie

Miejscowo. Maść nanosić na umytą i osuszoną skórę 2-5 razy dziennie.

 

Uwaga! Nie stosować do oczu, na rany głębokie lub kłute, sączące zmiany chorobowe, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry. Nie zaleca się stosować dłużej niż 7 dni.

 

Uwaga! Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat, ze względu na ryzyko działania nefrotoksycznego i ototoksycznego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na aminoglikozydy, polimiksyny lub pozostałe składniki preparatu.

 

Gdy przyjmujesz jednocześnie leki moczopędne (kwas etakrynowy, furosemid), aminoglikozydy lub polimyksyny.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku w tym okresie.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, zaczerwienienie, opuchlizna. Obserwowano miejscowe podrażnienie skóry i nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub drożdżakami. Stosowanie na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas może prowadzić do uszkodzeń słuchu i schorzeń nerek.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.