Serviclor - Cefaclorum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład cefaklor
Postać granulat do przygotowania zawiesiny doustnej
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Urologia
Choroby płuc
Otolaryngologia
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania:

Zapalenie gardła, migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, oskrzeli, płuc, pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty, biegunka, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, zmiany obrazu krwi, zaburzenia funkcji nerek, reakcje nadwrażliwości, wysypka skórna, pokrzywka, rumień wielopostaciowy, świąd. Przy długotrwałym stosowaniu nadkażenia drożdżakami.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na cefalosporyny lub pozostałe składniki preparatu, alergię, astmę oskrzelową. Gdy przyjmujesz antybiotyki makrolidowe, tetracykliny, antybiotyki aminoglikozydowe, doustne leki przeciwzakrzepowe. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.