Taxotere - Docetaxelum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład docetaksel
Postać koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Rak piersi, płuca, prostaty, głowy i szyi. Gruczolakorak żołądka.

Dawkowanie:

Dożylnie. Dawkę i częstotliwość podawania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zaczerwienienie twarzy, duszność, obniżenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zmiany obrazu krwi, skórne reakcje alergiczne, zatrzymanie płynów w organizmie, nudności, wymioty, biegunka, zapalenie jelit, toksyczny wpływ na wątrobę, łysienie, bóle mięśni.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na docetaksel lub pozostałe składniki preparatu, choroby wątroby. Gdy przyjmujesz cyklosporynę, terfenadynę, ketokonazol, erytromycynę. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.