Tarceva - Erlotinib - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek erlotynibu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Rak płuca. Rak trzustki.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Wysypka skórna, biegunka, jadłowstręt, zapalenie spojówek, duszność, kaszel, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, zmęczenie, krwawienia z przewodu pokarmowego, łysienie.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na erlotynib lub pozostałe składniki preparatu, choroby wątroby i/lub nerek. Gdy przyjmujesz ketokonazol, itrakonazol, erytromycynę, rifampicynę, fenytoinę, karbamazepinę, preparaty zawierające dziurawiec, cyklosporynę, werapamil, leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.