Fluxum - Parnaparin sodium - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład parnaparyna
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Chirurgia ogólna
Działanie przeciwzakrzepowe

Wskazania:

Profilaktyka zakrzepicy żył głębokich w chirurgii ogólnej i ortopedycznej. Leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dawkowanie:

Podskórnie. Dawkę i częstotliwość wstrzyknięć ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Łagodne krwawienia, trombocytopenia (zbyt mała ilość płytek krwi).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek, cierpisz na uszkodzenia narządowe z ryzykiem krwawienia (wrzód trawienny, skaza krwotoczna), choroby nerek i trzustki, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby i /lub nerek, owrzodzenie żołądka i/lub jelit. Gdy przyjmujesz niesteroidowe leki przeciwzapalne (szczególnie salicylany), tikolpidyne, doustne leki przeciwzakrzepowe, glikokortykosteroidy. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.