Horacort mite - Budesonidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład budezonid
Postać aerozol wziewny
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Pediatria
Działanie przeciwzapalne
przeciwalergiczne

Wskazania:

Astma oskrzelowa u dzieci.

Dawkowanie:

Wziewnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Preparatu nie należy stosować w celu przerywania napadu astmy. Po każdej inhalacji należy płukać jamę ustną wodą. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skuteczną. U dzieci długotrwale leczonych kortykosteroidami należy kontrolować wzrost.

Możliwe skutki uboczne:

Podrażnienie gardła, chrypka i kaszel. Podczas długotrwałego stosowania może wystąpić grzybica jamy ustnej i gardła. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może powodować wystąpienie działań niepożądanych wynikających z ogólnego działania kortykosteroidów (zahamowanie czynności kory nadnerczy, zahamowanie wzrostu dzieci i młodzieży, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, zaćma lub jaskra).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na budezonid  lub pozostałe składniki preparatu,  zakażenia grzybicze lub bakteryjne układu oddechowego.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.