Miacalcic - Calcitoninum salmonis - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kalcytonina
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Hormonalne (bez hormonów płciowych)
Specjalności Medycyna rodzinna
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie przeciwdziała osteoporozie
hamuje rozpad kości

Wskazania:

Roztwór do wstrzykiwań: Osteoporoza. Choroba Pageta. Hiperkalcemia (podwyższenie poziomu wapnia we krwi) i przełom hiperkalcemiczny. Choroba Sudecka. Ostre zapalenie trzustki. Osteogensis imperfecta samoistna łamliwość kości, kostnienie niezupełne). Aerozol: Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej. Zaleca się jednoczesne przyjmowanie preparatów wapnia.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Wstrzyknięcia dożylne, podskórne lub domięśniowe. Przewlekłe leczenie osteoporozy kalcytoniną należy uzupełniać podawaniem preparatów wapnia.

Możliwe skutki uboczne:

Obserwowano: nudności, wymioty, zawroty głowy, napadowe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca. Wyjątkowo występował wielomocz i dreszcze. Sporadycznie donoszono o reakcjach nadwrażliwości: miejscowych odczynów skórnych lub reakcji anafilaktycznych. Objawy te występują częściej po podaniu dożylnym niż domięśniowym.

Poinformuj lekarza:

Gdy cierpisz na nadwrażliwość na składniki preparatu. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.