Ticlid - Ticlopidini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek tiklopidyny
Postać tabletki powlekane
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Kardiologia
Medycyna rodzinna
Angiologia
Działanie przeciwzakrzepowe

Wskazania:

Profilaktyka groźnych ataków niedokrwiennych (zawał serca, udar mózgu) u chorych z niedokrwieniem w obrębie mózgu (udar mózgu, przejściowe ataki niedokrwienne (TIA) w wywiadzie), zarostową miażdżycą tętnic kończyn dolnych w fazie chromania przestankowego. Lek stosuje się u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy.

Dawkowanie:

Doustnie, podczas posiłków. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Przed rozpoczęciem leczenia, a następnie co 2 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia oraz w ciągu 15 dni po jego zakończeniu w przypadku konieczności przerwania terapii w ciągu pierwszych 3 miesięcy należy przeprowadzać badania kontrolne morfologii krwi. Podawanie leku należy przerwać nie później niż 10 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia czynności układu krwiotówrczego. Obserwowano również zahamowanie czynności szpiku, zakrzepową plamicę małopłytkową, krwawienia okołooperacyjne i pooperacyjne. Układ pokarmowy: biegunka i nudności; bardzo rzadko ostra biegunka i zapalenie jelit. Reakcje skórne: z reguły w początkowej fazie leczenia może wystąpić wysypka lub pokrzywka często w połączeniu ze świądem. Istnieją pojedyncze doniesienia o występowaniu zapalenia wątroby i żółtaczki zastoinowej.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na skazę krwotoczną, masz lub miałeś zaburzenia krzepnięcia krwi, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, schorzenia wątroby. Gdy stosujesz heparynę, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), teofilinę, cyklosporynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.