Lendacin - Ceftriaxonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ceftriakson
Postać proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Urologia
Choroby wewnętrzne
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Ginekologia i położnictwo
Choroby płuc
Działanie bakteriobójcze
antybiotyk

Wskazania:

Zakażenia dróg moczowych, układu oddechowego, posocznica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia kości, stawów, skóry, tkanek miękkich i ran, gonokokowe zakażenia narządów płciowych, borelioza, profilaktyka zakażeń chirurgicznych.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Dożylnie, domięśniowo. Nie łączyć w roztworze z innymi lekami; nie rozcieńczać roztworami zawierającymi wapń (np. płynem Ringera). Domięśniowo zaleca się podawać w 1% roztworze lidokainy.

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe i nadkażenia opornymi bakteriami lub drożdżakami (rzadko rzekomobłoniaste zapalenie jelit); reakcje uczuleniowe (wysypka skórna, świąd, gorączka polekowa); zakrzepowe zapalenie żyły. Dość często u dzieci przejściowy zastój żółci w pęcherzyku żółciowym.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na cefalosporyny, penicyliny; masz schorzenia wątroby lub nerek. Gdy przyjmujesz antybiotyki aminoglikozydowe, piperacylinę, karbenicylinę, mezlocylinę, diazepam. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.