Megace (tabletki) - Megestroli acetas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład octan megestrolu
Postać tabletki
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie gestagenne
hamuje owulację

Wskazania:

Lek drugiego rzutu w paliatywnym leczeniu zaawansowanego raka sutka i trzonu macicy zwłaszcza u chorych nie kwalifikujących się do operacji lub radioterapii; w wybranych przypadkach jako leczenie uzupełniające zabieg operacyjny lub radioterapię.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej występuje zwiększenie masy ciała wskutek wzmożonego łaknienia. Nudności i wymioty, obrzęki, krwawienia w trakcie cyklu, duszność, zaczerwienienie skóry, hiperglikemia (podwyższony poziom cukru we krwi), wyłysienie, zespół cieśni nadgarstka. Rzadko powikłania zatorowo-zakrzepowe (zakrzepowe zapalenie żył, zator tętnicy płucnej).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Gdy chorujesz albo chorowałeś na chorobę zakrzepowo-zatorową, Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.