Alfakalcydol - Alfacalcidolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład alfakalcydol
Postać kapsułki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Endokrynologia
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie zwiększa stężenie wapnia we krwi

Wskazania:

Krzywica i osteomalacja (rozmiękanie kości) niewrażliwa na witaminę D, osteoporoza, hipokalcemia, zaburzenia gospodarki wapniowej u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek leczonych dializami pozaustrojowymi, osteodystrofia pochodzenia nerkowego (zwyrodnienie włóknisto-torbielowate kości), niedoczynność przytarczyc, zespół nerczycowy u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliowść przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Może wywołać lub nasilać hiperfosfatemię (wzrost stężenia nieorganicznych fosforanów we krwi) oraz spowodować wzrost stężenia wapnia we krwi, których objawem jest zwapnienie tkanek miękkich (m.in. rogówki, spojówek, skóry, naczyń, nerek).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia wątroby. Gdy przyjmujesz leki moczopędne, glikozydy naparstnicy, preparaty wapnia. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.