Tonocalcin - Calcitoninum salmonis - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Roztwór do wstrzykiwań: choroba Pageta, hiperkalcemia, osteoporoza, przerzuty nowotworowe do kości. Aerozol do nosa:  osteoporoza pomenopauzalna u kobiet, u których nie może być stosowana estrogenowa terapia zastępcza.      

Dawkowanie:

Aerozol donosowo, raz do jednego, raz do drugiego otworu nosowego, równocześnie z podawaniem preparatów wapnia i witaminy D. Roztwór do wstrzykiwań - domięśniowo lub podskórnie. Równocześnie zaleca się odpowiednią dietę oraz podaż wapnia i witaminy D. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka oraz reakcje naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy z uczuciem gorąca. Rzadko spotyka się odczyn zapalny w miejscu podania leku.

Poinformuj lekarza:

Gdy jesteś uczulony na kalcytoninę łososiową. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.