×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cetyryzyna-Egis - Cetirizini dihydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład dichlorowodorek cetyryzyny
Postać krople doustne
tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Alergologia
Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwalergiczne

Wskazania do stosowania

Leczenie objawowe i profilaktyka przewlekłego i sezonowego alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Dawkowanie

Doustnie, najlepiej wieczorem w czasie spożywania kolacji. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę. Dzieci od 2 do 6 lat: 5 mg raz na dobę lub 2,5 mg 2 razy na dobę (rano i wieczorem), od 6 do 12 lat: 5 mg 2 razy na dobę (rano i wieczorem) lub 10 mg raz na dobę (wieczorem). Dawkę i częstotliwość przyjmowania kropli ustala lekarz. Podczas przyjmowania leku nie spożywać alkoholu. W związku z działaniem przeciwalergicznym lek może wpływać na wyniki testów skórnych. Należy je przeprowadzać po upływie 3 dni od odstawienia leku. 

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na cetyryzynę, hydroksyzynę lub pochodne piperazyny, zaburzenia czynności nerek.

Gdy przyjmujesz leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (leki nasenne, leki uspokajające).

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosuje się wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Lek jest przeciwwskazany w okresie laktacji, ponieważ substancja czynna jest wydzielana z mlekiem.

Skutki uboczne

Najczęściej obserwowano senność, uspokojenie, zmęczenie, ból i zawroty głowy, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, niepokój (pobudzenie ruchowe). Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.