×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Quinax - Azapentaceni natrii polysulfonas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład azapentacen
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie przeciwzaćmowe

Wskazania do stosowania

Zapobiegawczo i leczniczo w zaćmie starczej, przede wszystkim w początkowej fazie rozwoju zaćmy korowej. Może być stosowana w innych postaciach zaćmy (pourazowa, wrodzona, wtórna, wikłająca), jednak skuteczność leku jest w tych przypadkach mniejsza.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Nawet jeśli w początkowym okresie leczenia nastąpi poprawa ostrości widzenia, nie należy przerywać podawania preparatu. Lek jest przeznaczony do zapobiegawczego stosowania przez wiele miesięcy.

 

Uwaga! Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zdejmować je przed zakraplaniem leku i ponownie założyć co najmniej 15 minut później.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.

 

Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeżeli stosujesz kilka leków okulistycznych należy zachować co najmniej 10-15 minutą przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Lek jest z reguły dobrze tolerowany, jedynie wyjątkowo mogą pojawić się objawy nadwrażliwości.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.