×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Elevit Pronatal - Preparat złożony - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Preparat przeznaczony dla kobiet planujących zajście w ciążę, kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią: w profilaktyce niedoborów i leczeniu następstw niedoborów witaminowo-mineralnych, w zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza i kwasu foliowego oraz w celu zmniejszenia zagrożenia wystąpienia niedomknięcia cewy nerwowej u płodu oraz innych wrodzonych wad rozwojowych płodu.

Dawkowanie

Doustnie. 1 tabletkę dziennie (przed lub w trakcie śniadania). W przypadku wystąpienia porannych nudności wskazane jest przyjmować preparat w porze kolejnego posiłku.

 

Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania preparatu na miesiąc przed planowaną ciążą, a następnie kontynuację w okresie ciąży i karmienia piersią.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, zaburzenia przemiany żelaza.

 

Gdy przyjmujesz antybiotyki z grupy tetracyklin, związki fluoru, werapamil, atenolol, leki zobojętniające kwasy żołądkowe inne preparaty witaminy A lub D.

Skutki uboczne

W początkowym okresie stosowania rzadko obserwowano przemijające zaburzenia żołądkowo-jelitowe (m.in. zaparcia).

 

Uwaga! Preparat może powodować ciemne zabarwienie moczu i kału.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.