Elevit Pronatal - Preparat złożony - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Preparat przeznaczony dla kobiet planujących zajście w ciążę, kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią: w profilaktyce niedoborów i leczeniu następstw niedoborów witaminowo-mineralnych, w zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza i kwasu foliowego oraz w celu zmniejszenia zagrożenia wystąpienia niedomknięcia cewy nerwowej u płodu oraz innych wrodzonych wad rozwojowych płodu.

Dawkowanie:

Doustnie. 1 tabletkę dziennie (przed lub w trakcie śniadania). W przypadku wystąpienia porannych nudności wskazane jest przyjmować preparat w porze kolejnego posiłku.   Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania preparatu na miesiąc przed planowaną ciążą, a następnie kontynuację w okresie ciąży i karmienia piersią.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

W początkowym okresie stosowania rzadko obserwowano przemijające zaburzenia żołądkowo-jelitowe (m.in. zaparcia).   Uwaga! Preparat może powodować ciemne zabarwienie moczu i kału.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, zaburzenia przemiany żelaza.   Gdy przyjmujesz antybiotyki z grupy tetracyklin, związki fluoru, werapamil, atenolol, leki zobojętniające kwasy żołądkowe inne preparaty witaminy A lub D.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.