Navelbine - Vinorelbinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład winorelbina
Postać kapsułki
roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe
cytostatyczne

Wskazania:

Niedrobnokomórkowy rak płuca. Zaawansowany rak sutka.

Dawkowanie:

Dawke i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.Kapsułki należy przyjmować w trakcie posiłku, połykać w całości bez rozgryzania i żucia, popijając niewielką ilością wody.  

Możliwe skutki uboczne:

Uszkodzenia szpiku, spadek liczby krwinek, zakażenia, niedokrwistość, małopłytkowość, nudności, wymioty (względnie rzadko), biegunka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,  zniesienie odruchów kostno-stawowych, bardzo rzadko częściowo odwracalny bezwład, zaburzenia czucia, osłabienie kończyn dolnych, zaparcia na tle nerwowym, utrata włosów, zmęczenie, gorączka, bóle stawów obejmujące bóle szczęk, bóle mięśniowe, bóle klatki piersiowej, bóle w obrębie nowotworu. Rzadko dławica piersiowa, zawał serca. Po podaniu dożylnym: duszność, skurcz oskrzeli, zapalenie żył.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, chorujesz na schorzenia wątroby, chorobę niedokrwienną serca, przeszedłeś resekcję żołądka lub jelita cienkiego, jesteś poddawany radioterapi.Gdy przyjmujesz inne leki mielotoksyczne (uszkadzające szpik) lub cisplatynę.Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.