Osalen - Acidum alendronicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet z utratą masy kostnej lub osteoporotycznymi złamaniami w wywiadzie.

Dawkowanie:

Doustnie, popijając pełną szklanką wody (nie należy popijać wodą mineralną ani sokiem). Po przyjęciu leku nie wolno kłaść się przez co najmniej 30 minut lub do czasu spożycia śniadania, o ile nie będzie to miało miejsce później niż po upływie 30 minut. Tabletek nie należy rozgryzać, ani przyjmować wieczorem. Leczenie należy uzupełniać suplementacją preparatem wapnia oraz witaminy D3. Należy zachować co najmniej 30 minutowy odstęp między przyjęciem preparatu a innych leków oraz posiłku, w tym także napojów. W przypadku preparatów wapnia odstęp ten powinien wynosić 1-4 godzin. Nie stosować u dzieci. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.  

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, niestrawność, zaparcie lub biegunka, zgaga, owrzodzenie przełyku (wskazanie do odstawienia preparatu), bóle mięśni, kości, stawów i głowy. Rzadziej obserwowano zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci nudności, wymiotów, zapalenia błony śluzowej żołądka lub przełyku, a także zmiany skórne (rumień, wysypka), reakcje nadwrażliwości (m.in. pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia przełyku powodujące jego opóźnione opróżnianie (np. zwężenie), inne choroby przewodu pokarmowego. Gdy przyjmujesz leki zobojętniające, leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.