Trental - Pentoxifyllinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład pentoksyfilina
Postać roztwór do wstrzykiwań
tabletki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Otolaryngologia
Okulistyka
Neurologia
Angiologia
Działanie poprawia przepływ krwi
zmniejsza agregację płytek krwi

Wskazania:

Zaburzenia obwodowego krążenia tętniczego tętniczego tętniczo-żylnego spowodowane miażdżycą, cukrzycą, a także zaburzenia pochodzenia zapalnego lub czynnościowego, chromanie przestnokowe lub bóle spoczynkowe, angiopatia cukrzycowa, zespół pozakrzepowy, owrzodzenie podudzi, zgorzel, angioneuropatie. Zaburzenia krążenia w obrębie gałki ocznej (ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia w obrębie siatkówki i naczyniówki oka). Zaburzenia czynności ucha wewnętrznego (zaburzenia słuchu, nagła utrata słuchu) spowodowane zmianami krążenia. Stany niedokrwienia mózgu (stany po udarze mózgu, zaburzenia czynności mózgu pochodzenia naczyniowego objawami takim jak: brak koncentracji, zawroty głowy, zaburzenia pamięci.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki doustnie. Tabletki należy połykać w całości, po posiłku. Roztwór dożylnie w postaci wlewu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe(nudności, wymioty, wzdęcia, uczucie pełności, biegunka), uderzenia gorąca. Niezbyt często skórne reakcje alergiczne, zaburzenia rytmu serca, bóle i zwroty głowy, niepokój, zaburzenia snu. Rzadko nagły spadek ciśnienia i objawy dławicy piersiowej (zwykle po zastosowaniu dużych dawek preparatu), zaburzenia funkcji wątroby i dróg żółciowych (cholestaza wewnątrzwątrobowa oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych), krótkotrwałe krwawienia (np. na skórze, błonach śluzowych, w żołądku i w obrębie jelit). W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza. Wstępowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. zwroty głowy, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na pentoksyfilinę, inne pochodne metyloksantyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, niedawno przebyty udar mózgu lub zwał serca, krwawienia o znacznym nasileniu i choroby z dużym ryzykiem krwotoków, wylewy do siatkówki, zaburzenia czynności nerek. Gdy przyjmujesz leki obniżając ciśnienie tętnicze krwi, leki przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę, teofilinę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie w ciąży ograniczone jest do przypadków gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.