×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cetrizen - Cetirizini dihydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład dichlorowodorek cetyryzyny
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Alergologia
Działanie przeciwalergiczne

Wskazania do stosowania

Leczenie i profilaktyka przewlekłego i sezonowego alergicznego nieżytu nosa, sezonowego alergicznego zapalenia spojówek, przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Dawkowanie

Doustnie. Najkorzystniej wieczorem, niezależnie od posiłków. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Podczas przyjmowania leku nie spożywać alkoholu. 

Poinformuj lekarza

Gdy przyjmujesz środki nasenne i uspokajające.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności w II i III trymestrze ciąży. Cetyryzyna przenika do pokarmu kobiecego, nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, suchość w ustach, senność lub pobudzenie, uczucie zmęczenia, ból i zawroty głowy. Odczyny skórne i obrzęk naczynioruchowy jako objawy nadwrażliwości na lek. U dzieci preparat może wywołać uczucie zmęczenia, może również wystąpić reakcja paradoksalna w postaci nadmiernego pobudzenia. Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych prowadzących do obniżenia sprawności psychomotorycznej należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.