Encyklopedia leków

Eliquis

Podstawowe informacje

Skład
apiksaban
Postać
tabletki powlekane
Kategoria
Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności
Hematologia
Kardiologia
Angiologia
Działanie
przeciwzakrzepowe

Eliquis stosuje się w celu zapobiegania epizodom żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) u dorosłych pacjentów po planowej operacji protezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego. Ponadto w zapobieganiu powstawania zakrzepu krwi w sercu u pacjentów z nieregularnym rytmem serca (migotaniem przedsionków) i co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka oraz w leczeniu jak również zapobieganiu nawrotom zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP)  u dorosłych.

Preparat podaje się doustnie. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który indywidualnie ustala dawkę oraz długość leczenia w zależności od jednostki chorobowej.

Eliquis można przyjmować niezależnie od posiłku, popijając wodą. Jeśli pacjent ma problemy z połykaniem tabletkę można bezpośrednio przed zażyciem rozkruszyć i wymieszać z wodą lub 5% wodnym roztworem dekstrozy, sokiem lub musem jabłkowym.

Gdy masz uczulenie na uczulenie na apiksaban lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Jeśli u pacjenta występuje nadmierne krwawienie, ma chorobę narządu, która zwiększa ryzyko poważnego krwawienia (takie jak czynny lub niedawno rozpoznany wrzód żołądka lub jelita, niedawno rozpoznane krwawienie do mózgu), w tym chorobę wątroby, która prowadzi do zwiększonego ryzyka krwawienia.

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, w szczególności należy poinformować o przyjmowaniu leków zapobiegających krzepnięciu krwi.

Przed rozpoczęciem leczenia należy również przekazać lekarzowi informację jeśli u pacjenta występuje wysokie ciśnienie krwi lub ciężka choroba nerek (lub jej diagnozowanie), masa ciała wynosi 60 kg lub jest niższa, zaobserwowano problemy z wątrobą (aktualnie lub w przeszłości). Ponadto jeśli pacjent ma protezę zastawki serca, cewnik lub przyjmował zastrzyk do kręgosłupa, a także o planowanych zabiegach, którym zostanie on poddany.

Jeśli jesteś w ciąży lub przypuszczasz, że możesz być w ciąży, planujesz ciążę, a także jeśli karmisz piersią.

Z uwagi na fakt, że lek zawiera laktozę należy poinformować lekarza jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów

Najczęstszym ogólnym działaniem niepożądanym leku Eliquis jest krwawienie. Z uwagi na fakt, że lek można stosować w trzech różnych stanach medycznych znane działania niepożądane oraz częstość ich występowania w każdym z tych stanów medycznych mogą być różne. Oprócz krwawienia ( m. in. do narządów wewnętrznych, dziąseł, pochwy, wylewów podskórnych, siniaków) do często występujących działań niepożądanych należą niedokrwistość, która może powodować zmęczenie lub bladość, mdłości. Niezbyt często mogą wystąpić zmniejszona liczba płytek krwi, niskie ciśnienie krwi, które może prowadzić do zawrotów głowy lub szybkiego bicia serca, swędzenie oraz reakcje alergiczne w tym obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka i (lub) gardła oraz trudności w oddychaniu, wyniki badań świadczące o krwi w stolcu lub w moczu, zasinienie i obrzęk rany lub miejsca wstrzyknięcia.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij