Lacydyna - Lacidipinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lacipidyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
Zamów w doz.pl Lacydyna, 6 mg, tabletki powlekane, 28 szt

Wskazania:

Lacydypina w postaci tabletek jest wskazana do stosowania w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi produktami przeciwnadciśnieniowymi, w tym z beta-adrenolitykami, lekami moczopędnymi i inhibitorami konwertazy angiotensyny.

Dawkowanie:

Doustnie. Częstotliwość, czas oraz dawkę ustala lekarz. Leku nie należy przyjmować razem z sokiem grejpfrutowym. Podczas terapii nie należy pić alkoholu. Ten produkt leczniczy zawiera laktozę jednowodną. Nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Możliwe skutki uboczne:

Lacydypina może wywoływać zawroty głowy. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub powiązanych z nimi objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Lacydyna jak każdy lek może powodować działania niepożądane.  Często: zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, tachykardia, nagłe zaczerwienienie, zwłaszcza twarzy, dyskomfort w jamie brzusznej, nudności, wysypka, rumień, świąd, wielomocz, osłabienie, przemijające zwiększenie aktywności fosfatazy alkalicznej (czasami występuje klinicznie istotne zwiększenie); niezbyt często: omdlenie, dławica piersiowa, niedociśnienie tętnicze, rozrost dziąseł; rzadko: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, kurcze mięśni; bardzo rzadko: depresja.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, zwężenie zastawki aorty, choroby serca, zaburzenia czynności wątroby, cukrzycę, rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.  Nalepy poinformować lekarza o wszystkich przejmowanych lekach, preparatach oraz o tych, które planujesz przyjmować zarówno tych na receptę jak i dostępnych bez recepty. Poinformuj lekarza jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.