Efferalgan Vitamin C, 330 mg + 200 mg, tabletki musujące, 20 szt.

paracetamol, witamina c, tabletka, ból, gorączka

13.99 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece
    0.00 zł

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    9.99 zł
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat InPost
    9.99 zł
    Odbiór w punkcie DHL
    9.99 zł

O produkcie

Opis

Efferalgan Vitamin C jest produktem leczniczym w postaci tabletek musujących stosowanym w bólu i gorączce.

Skład

Substancjami czynnymi leku są paracetamol (Paracetamolum) i kwas askorbowy (Acidum ascorbicum)

1 tabletka zawiera: 330 mg paracetamol, 200 mg kwasu askorbowego.

Substancje pomocnicze: benzoesan sodu, wodorowęglan potasu, wodorowęglan sodu, sorbitol, kwas cytrynowy bezwodny, poliwidon, dokusan sodu.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (o masie ciała powyżej 50 kg): doustnie 1-2 tabletki rozpuszczone w szklance wody, nie częściej niż co 4 godziny.
Bezwzględnie nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki 12 tabletek na dobę.

Dzieci o masie ciała 27 do 33 kg (od 8 do 12 lat*): doustnie 1 tabletka rozpuszczona w szklance wody, można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny. Maksymalnie 6 tabletek na dobę.

Dzieci o masie ciała 33 do 50 kg (od 12 do 15 lat*): 1 - 2 tabletki rozpuszczona w szklance wody, można powtarzać co 6 godzin. Maksymalnie 8 tabletek na dobę.

*wiek został podany w przybliżeniu, jako wskazówka.
U dzieci należy zachować regularny odstęp w podawaniu dawek zarówno w dzień, jak i w nocy.
Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10 mg/kg mc. powtarzana nie częściej niż co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 60 mg/kg mc. na dobę.

  • Nie ma konieczności modyfikowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek odstęp między dawkami jest uzależniony od klirensu kreatyniny.
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.
  • Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 60 mg/kg mc. i nie powinna przekraczać 2 g na dobę u osób dorosłych o masie ciała poniżej 50 kg; z przewlekłą lub wyrównaną czynną chorobą wątroby, zwłaszcza łagodna do umiarkowanej
  • niewydolność wątroby, zespołem Gilberta; przewlekłą chorobą alkoholową; długotrwałym niedożywieniem; odwodnieniem.
  • U dorosłych nie stosować produktu bez zalecenia lekarza dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, a w przypadku przeziębienia i grypy lub gorączki nie dłużej niż 3 dni. U dzieci i młodzieży nigdy nie stosować produktu dłużej niż 3 dni.

Działanie

Efferalgan Vitamin C jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dodatek witaminy C uzupełnia jej niedobory często występujące w przebiegu chorób przeziębieniowych.

Wskazania

Lek Efferalgan Vitamin C przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania w:

  • bólu o łagodnym i średnim nasileniu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne),
  • leczeniu objawowym stanów grypopodobnych i przeziębienia,
  • gorączce.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Efferalgan Vitamin C:

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na paracetamol lub chlorowodorek propacetamolu, kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Efferalgan Vitamin C,
  • u dzieci o masie ciała mniejszej niż 27 kg,
  • u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży,
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna nieskutecznie leczona choroba wątroby,
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność nerek,
  • jeśli u pacjenta występuje choroba alkoholowa,
  • jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
  • jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji) oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia,
  • w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami przeciwbólowymi o działaniu agonistyczno-antagonistycznym: buprenorfiną, nalbufiną, pentazocyną,
  • jeśli u pacjenta występuje kamica nerkowa, w przypadku, gdy podawane są duże dawki witaminy C (większe niż 1 g).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W razie wystąpienia reakcji uczuleniowych obejmujących świąd, wysypkę, pokrzywkę, rumień, duszność, skurcz oskrzeli, ostrą uogólnioną osutkę krostkową, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk oczu, warg, języka, krtani, duszność) i wstrząs anafilaktyczny (gwałtowny i znaczny spadek ciśnienia krwi prowadzący do omdleń), toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka (ciężka gwałtownie przebiegająca choroba objawiająca się pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, spełzaniem dużych płatów naskórka oraz gorączką), zespołu Stevensa-Johnsona (ciężka choroba objawiająca się pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi) należy odstawić lek Efferalgan Vitamin C i natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ reakcje te mogą zagrażać życiu.

Częstość nieznana:

  • Agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów),
  • trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi),
  • leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek),
  • neutropenia (zmniejszenie liczby neutrofilów – typu białych krwinek),
  • ból brzucha, biegunka,
  • zapalenie wątroby, zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych,
  • reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy,
  • zmniejszenie wartości INR, zwiększenie wartości INR,
  • obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, świąd, wysypka, pokrzywka, rumień, ostra uogólniona osutka krostkowa, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona,
  • obniżenie ciśnienia krwi (jako objaw anafilaksji), zawroty głowy,
  • hiperoksaluria (nadmierna ilość szczawianów w moczu), zmiana zabarwienia moczu

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
  • Chronić przed wilgocią.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Ten produkt leczniczy zawiera paracetamol.
  • Nie stosować dawek większych niż zalecane.
  • Produkt zawiera 330 mg sodu w tabletce, należy wziąć to pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.
  • Produkt zawiera sorbitol. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek Efferalgan Vitamin C może wchodzić w interakcje z:

  • inhibitorami MAO, również w ciągu 2 tygodni po zakończeniu leczenia tymi lekami,
  • salicylamidem, ponieważ wydłuża on czas wydalania paracetamolu,
  • lekami zwiększającymi metabolizm wątrobowy, takimi jak: ziele dziurawca, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany, ryfampicyna,
  • izoniazydem i zydowudyną,
  • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek,
  • lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny, w tym warfaryną, może prowadzić to wystąpienia nieznacznych zmian w wartościach współczynnika INR,
  • fenytoiną, która może spowodować zmniejszenie skuteczności paracetamolu i zwiększenie ryzyka toksyczności dla wątroby,
  • probenecydem, należy rozważyć zmniejszenie dawki paracetamolu,
  • deferoksaminą (substancją chelatującą) może zwiększać toksyczność tkankową żelaza i prowadzić do niewydolności serca,
  • substancjami o charakterze kwasów lub zasad, może powodować zmniejszenie wydalania produktów kwasowych z moczem oraz zwiększenie wydalania produktów zasadowych.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Podczas stosowania produktu nie należy pić alkoholu ani przyjmować leków zawierających alkohol, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ten lek może być stosowany w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach. Zalecana dawka i czas trwania leczenia powinny być ściśle
monitorowane przez lekarza.

 

Wpływ na badania laboratoryjne

  • Podawanie paracetamolu może mieć wpływ na oznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi metodą fosforowolframową oraz oznaczenie stężenia glukozy we krwi metodą oksydazowo-peroksydazową.
  • Witamina C może wpływać na wyniki oznaczania stężenia glukozy we krwi lub moczu, a także na oznaczanie krwi utajonej w kale.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Produkt leczniczy stosuje się u osób dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 27 kg (tzn. od około 8 lat).

Podmiot odpowiedzialny

UPSA SAS
3, rue Joseph Monier
92500 Rueil-Malmaison, Francja

Producent

BRISTOL-MEYERS SQUIBB POLSKA
Armii Ludowej 26
Warszawa

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij