Vicks AntiGrip Complex (SymptoMed Cytryna), proszek do sporządzania roztworu doustnego, 10 saszetek
Vicks AntiGrip Complex (SymptoMed Cytryna), proszek do sporządzania roztworu doustnego, 10 saszetek
15.99 zł

Vicks AntiGrip Complex (SymptoMed Cytryna), proszek do sporządzania roztworu doustnego, 10 saszetek

Vicks AntiGrip Complex (SymptoMed Cytryna), proszek do sporządzania roztworu doustnego, 10 saszetek
15.99 zł
BEZPŁATNIE

Vicks SymptoMed - Paracetamolum, Guaifenesinum, Phenylephrini hydrochloridum - zastosowanie i działanie

Skład:

paracetamol gwajafenezyna chlorowodorek fenylefryny

Postać:

proszek do sporządzania roztworu

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie:

wykrztuśne przeciwbólowe udrażnia nos przeciwgorączkowe łagodzi objawy nieżytu dróg oddechowych zmniejsza obrzęk śluzówki górnych dróg oddechowych

Wskazania do stosowania:

Preparat ma na celu łagodzeniu objawów przeziębinia i grypy Gdy występują objawy: ból i/ lub gorączka, niedrożność nosa, mokry kaszel. 

Dawkowanie:

Doustnie. Lek ma postać proszku do rozpuszczanie w wodzie do picia w postaci gorącego napoju. Wsypać jedną saszetkę proszku do kubka i zalać gorącą wodą, ale nie wrzącą (około 250 ml) Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury nadającej się do picia.  Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin w razie potrzeby. Nie stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu doby. Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 roku życia.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na paracetamol, gwajafenazynę, fenylefryny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników.Gdy masz choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, choroby wątroby, ciężką choroby nerek, nadczynność tarczycy, cukrzycę, jaskrę z wąskim kątem przesączania, porfilię. Gdy stosujesz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki beta-adrenolityczne, inhibitory monoaminooksydazy, leki obniżające ciśnienie krwi lub przeciw dławicy piersiowej.   

Skutki uboczne:

reakcje alergiczne, anafilaksja, świszczący oddech lub problemy z oddychaniem, ból głowy, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, przyśpieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, bezseność, nerwowość, drżenia, pobudliwość, niepokój, dezorientację, lęk, utrata apetytu, nudności i wymioty.

Opis

Lek Vicks AntiGrip Complex należy przyjmować jedynie w razie, gdy u pacjenta występuje ból i (lub) gorączka, niedrożność nosa i mokry kaszel.

Skład

Substancje czynne: paracetamol 500 mg, gwajafenezynę 200 mg i fenylefryny chlorowodorek 10 mg.

Pozostałe składniki leku to: sacharoza, kwas cytrynowy, kwas winowy, sodu cyklaminian, sodu cytrynian, aspartam (E951), acesulfam potasowy (E950), mentol w proszku, aromat cytrynowy, aromat soku cytrynowego, żółcień chinolinowa (E104).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin w razie potrzeby. Nie stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu doby.  Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Nie należy przyjmować leku z napojami alkoholowymi. 

Stosowanie u dzieci i młodzieży Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat. 

Lek ma postać proszku do rozpuszczania w wodzie do picia w postaci gorącego napoju. Wsypać jedną saszetkę proszku do kubka i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą (około 250 ml). Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury nadającej się do picia, a następnie wypić opalizujący, żółty roztwór o zapachu i smaku cytrusowo-mentolowym.

Okres trwałości roztworu po rozpuszczeniu zawartości saszetki w wodzie: Roztwór jest trwały przez 90 minut.

Działanie

Vicks AntiGrip Complex ma na celu łagodzenie objawów przeziębienia i grypy. Lek zawiera trzy substancje czynne:

Paracetamol jest dobrze znanym lekiem przeciwbólowym. Jest skuteczny w bólu, w tym bólu głowy i bólu gardła oraz obniża gorączkę (działanie przeciwgorączkowe). 

Gwajafenezyna (lek wykrztuśny) rozrzedza flegmę ułatwiając odkrztuszanie w mokrym kaszlu. 

Fenylefryny chlorowodorek (lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa) zmniejsza obrzęk nosa i w ten sposób umożliwia jego udrożnienie. 

Wskazania

Lek Vicks AntiGrip Complex należy przyjmować jedynie w razie, gdy u pacjenta występuje ból i (lub) gorączka, niedrożność nosa i mokry kaszel.  

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Vicks AntiGrip Complex: 

  • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol, gwajafenezynę, fenylefryny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • jeśli u pacjenta występuje choroba serca;
  • jeśli u pacjenta występuje wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie);
  • jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby lub ciężka choroba nerek;
  • jeśli u pacjenta występuje nadczynność tarczycy;
  • jeśli pacjent ma cukrzycę;
  • jeśli pacjent ma jaskrę (podwyższone ciśnienie w oku) z wąskim kątem przesączania;
  • jeśli pacjent ma porfirię, która stanowi wrodzone zaburzenie charakteryzujące się nadmierną zawartością pigmentów w moczu;
  • jeśli pacjent stosuje trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
  • jeśli pacjent stosuje leki beta-adrenolityczne;
  • jeśli pacjent stosuje inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) – stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona lub stosował je w ciągu ostatnich 14 dni;
  • jeśli pacjent stosuje leki obniżające ciśnienie krwi lub przeciw dławicy piersiowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane lub jakiekolwiek inne nietypowe objawy, należy natychmiast odstawić lek.

W przypadku stosowania paracetamolu bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób) mogą występować zaburzenia krwi i zapalenie trzustki.

Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób, ale więcej niż 1 na 10 000 osób) mogą występować reakcje alergiczne (takie jak wysypki skórne lub pokrzywka), ciężkie reakcje alergiczne (anafilaksja), świszczący oddech lub problemy z oddychaniem.

Informowano o rzadkich przypadkach wystąpienia bólu głowy, zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak ból żołądka, nudności, wymioty i biegunka. (u mniej niż 1 na 1000 osób, ale więcej niż 1 na 10 000 osób) związanych ze stosowaniem gwajafenezyny.

W rzadkich przypadkach fenylefryna może powodować przyspieszone bicie serca (kołatanie serca). W rzadkich przypadkach może także wystąpić wzrost ciśnienia krwi z towarzyszącym mu bólem głowy, zawrotami głowy i kołataniem serca. Fenylefryna może także powodować problemy ze snem (bezsenność), nerwowość, drżenia, pobudliwość, niepokój, dezorientację i lęk. Te działania niepożądane występują rzadko (u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 osób).

Częstymi działaniami fenylefryny (u mniej niż 1 na 10 osób, ale więcej niż 1 na 100 osób) są utrata apetytu, nudności i wymioty.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ten lek zawiera:
•  Aspartam (E951), źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.
•  Sacharozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
•  Sód (157 mg sodu na dawkę). Należy wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

  • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Przed rozpoczęciem stosowania Vicks AntiGrip Complex należy omówić to z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje: 

  •   leki zawierające paracetamol lub inne leki zmniejszające przekrwienie stosowane podczas przeziębienia i grypy. W razie przyjmowania tych leków nie wolno stosować leku Vicks AntiGrip Complex.
  •   inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona. Nie stosować leku Vicks AntiGrip Complex, jeśli pacjent stosował IMAO w ciągu ostatnich 14 dni.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Nie stosować leku z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku Vicks AntiGrip Complex podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować Vicks AntiGrip Complex u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek może powodować zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego i dezorientację. W razie występowania tych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. 

Producent

WICK PHARMA
Sulzbacher Str. 40-50, Niemcy
Schwalbach am Taunus
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT