Refundowany

Glucophage, 850 mg, tabletki powlekane, 30 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

7.78 zł
7.78 zł
0.00 zł
0.00 zł
4.72 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Jak wybrać odpłatność info

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
7.78 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!

Dostępny w 528 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Merck Sante s.a.s.
2, rue du Pressoir Vert
45400 Semo Francja

Producent

MERCK
Jutrzenki 137
Warszawa

Opis

Glucophage to lek w postaci tabletek powlekanych, zawiera substancję czynną metforminy chlorowodorek. Glucophage jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Należy on do grupy leków zwanych biguanidami.

Skład

Substancją czynną jest metforminy chlorowodorek.

Jedna tabletka powlekana zawiera 850 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 662,9 mg metforminy.

Substancje pomocnicze: Rdzeń: powidon K 30, magnezu stearynian. Otoczka: hypromeloza.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Lek Glucophage należy stosować w czasie posiłku lub bezpośrednio po posiłku. Pozwoli to uniknąć działań niepożądanych związanych z trawieniem. Tabletek nie należy kruszyć lub żuć. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.

Działanie

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy biguanidów. Zmniejsza stężenie glukozy w osoczu zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny, dlatego nie powoduje hipoglikemii.

Wskazania

Stosowanie leku Glucophage jest wskazane w: leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą samej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowej kontroli glikemii; w monoterapii lub w terapii skojarzonej z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną; w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym; u dzieci w wieku od 10 lat i młodzieży produkt leczniczy Glucophage może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; każdego rodzaju ostrej kwasicy metabolicznej; stanu przedśpiączkowego w cukrzycy; ciężkiej niewydolności nerek; ostrych stanów chorobowych wiążących się z ryzykiem zaburzeń czynności nerek, takich jak odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs; chorób mogących być przyczyną niedotlenienia tkanek (niewyrównana niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs; niewydolności wątroby); ostrego zatrucia alkoholem; alkoholizmu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane zgłaszane bardzo często (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów): nudności, wymioty, biegunka, ból brzuchu i utrata apetytu.

Działania niepożądane zgłaszane często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób): zaburzenia smaku; zmniejszone lub małe stężenie witaminy B12 we krwi (objawy mogą obejmować skrajne zmęczenie (znużenie), ból i zaczerwienienie języka (zapalenie języka), uczucie mrowienia (parestezje) lub bladą lub żółtą skórę). Lekarz może zlecić wykonanie kilku badań, aby znaleźć przyczynę objawów, ponieważ niektóre z nich mogą być również spowodowane cukrzycą lub innymi nie związanymi z cukrzycą problemami zdrowotnymi.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek ze względu na ryzyko kwasicy mleczanowej która może prowadzić do śpiączki. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z ciężkim zmęczeniem, trudności w oddychaniu, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca.

W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunki, gorączki, które prowadzą do odwodnienia organizmu. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Glucophage, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: kortykosteroidy; leki zwiększające wytwarzanie moczu (moczopędne); niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II);  pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II); leki stosowane w leczeniu astmy (salbutamol lub terbutalina); inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy.

Jeżeli pacjent będzie poddawany badaniu rentgenowskiemu lub tomografii z użyciem środka kontrastującego zawierającego jod musi po konsultacji z lekarzem przerwać przyjmowanie leku. Lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka karmi lub zamierza karmić piersią, nie powinna przyjmować leku Glucophage.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Decyzję o stosowaniu leku u dzieci i młodzieży podejmuje lekarz.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W przypadku wystąpienia hipoglikemii należy zachować ostrożność.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij