Refundowany

Zenofor SR, 500 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 30 szt.

metformina, tabletka, cukrzyca

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

6,57 zł
6,57 zł
0,00 zł
0,00 zł
5,88 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Jak wybrać odpłatność info

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
6,57 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 72 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Zentiva, k.s.
U Kabelovny 130
102 37 Prague 10 (Republika Czeska)

Producent

ZENTIVA
Bonifraterska 17
Warszawa

Opis

Lek Zenofor SR zawiera substancję czynną chlorowodorek metforminy. Jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy typu 2.

Skład

Substancją czynną jest Metformini hydrochloridum.

Jedna tabletka zawiera 500 mg chlorowodoreku metforminy, co odpowiada 390 mg metforminy.

Substancje pomocnicze: kwas stearynowy, szelak, powidon (K30), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian Otoczka tabletki: hypromeloza (15 cps), hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy, makrogol 6000 i talk.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Produkt Zenofor SR należy zawsze przyjmować z posiłkiem. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, nie należy ich żuć. Zazwyczaj tabletki należy przyjmować raz na dobę, z wieczornym posiłkiem. O schemacie dawkowania decyduje lekarz.

Działanie

Metformina substancja czynna leku Zenofor SR jest lekiem z grupy biguanidów o działaniu przeciwhiperglikemicznym, zmniejsza stężenie glukozy w osoczu zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny, dlatego nie powoduje hipoglikemii.

Wskazania

Zenofor SR jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą samej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowej kontroli glikemii. Zenofor SR może być stosowany w monoterapii lub w terapii skojarzonej z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną.  Stosuje się go również w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu, stanu przedśpiączkowego w cukrzycy, ostrej kwasicy metabolicznej, chorób które mogą spowodować niedotlenienie tkanek (niewyrównana niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs) oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby, ostrym zatruciu alkoholem, alkoholizmem oraz ciężką niewydolnością nerek, odwodnionych, we wstrząsie i z ciężkimi zakażeniami.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działaniami niepożądanymi zgłaszanymi najczęściej na początku leczenia są nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek ze względu na ryzyko kwasicy mleczanowej która może prowadzić do śpiączki. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z ciężkim zmęczeniem, trudności w oddychaniu, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca.

W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunki, gorączki, które prowadzą do odwodnienia organizmu. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem. 

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: leki zwiększające wytwarzanie moczu np. furosemid, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II), steroidy, takie jak prednizolon, mometazon, beklometazon, sympatykomimetyków, w tym epinefryna i dopamina, stosowane w leczeniu zawału serca i niskiego ciśnienia krwi. Epinefryna jest również składnikiem niektórych dentystycznych środków znieczulających. Leki, które mogą zmienić ilość leku Zenofor SR we krwi, zwłaszcza u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek (tj. werapamil, ryfampicyna, cymetydyna, dolutegrawir, ranolazyna, trimetoprym, wandetanib, izawukonazol, cryzotynib, olaparyb),  inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy.

Jeżeli pacjent będzie poddawany badaniu rentgenowskiemu lub tomografii z użyciem środka kontrastującego zawierającego jod musi po konsultacji z lekarzem przerwać przyjmowanie leku co najmniej 48 godzin przed badaniem. Wznowienie leczenia odbywa się na zalecenie lekarza.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Zenofor SR, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Wszyscy pacjenci powinni kontynuować stosowanie diety z regularnym przyjmowaniem węglowodanów w ciągu dnia. Pacjenci z nadwagą powinni kontynuować dietę niskoenergetyczną.

Tabletki należy zawsze przyjmować z posiłkiem. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, nie należy ich żuć. Zazwyczaj tabletki należy przyjmować raz na dobę, z wieczornym posiłkiem. O schemacie dawkowania decyduje lekarz.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka karmi lub zamierza karmić piersią, nie powinna przyjmować leku Zenofor SR.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Zenofor SR nie może być stosowany u dzieci i młodzieży.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W przypadku wystąpienia hipoglikemii należy zachować ostrożność.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij