Momester, 50 mcg/dawkę, aerozol do nosa, 140 dawek

aerozol, zawiesina

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną receptę.

9.62 zł
16.87 zł
16.87 zł
9.62 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Odpłatność
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece
  0.00 zł

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  9.99 zł
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat InPost
  9.99 zł
  Odbiór w punkcie DHL
  9.99 zł

O produkcie

Producent

POLPHARMA S.A.
Pelplińska 19
Starogard Gdański

Opis

Momester jest to lek w postaci zawiesiny w aerozolu zawierający mometazonu furoinian. Substancja należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami.

Lek zastosowany donosowo łagodzi objawy zapalenia  (podrażnienia i obrzęku) błony śluzowej nosa, zmniejsza ilość wydzieliny z nosa, świąd i uczucie zatkanego nosa.

Skład

Każda dawka produktu leczniczego Momester zawiera 50 mikrogramów mometazonu furoinianu.

Substancje pomocnicze leku to: benzalkoniowy chlorek, glicerol (E422), polisorbat 80 (E433), celuloza mikrokrystaliczna (E460) i karmeloza sodowa (E468), kwas cytrynowy jednowodny (E330), sodu cytrynian (E331), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Dawkowanie leku Momester zawsze ustala lekarz. Nie należy stosować leku dłużej niż to konieczne.

Objaśnienia dotyczące pierwszego użycia określa ulotka dla pacjenta.

Działanie

Mometazonu furoinian jest glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego, ma działanie miejscowe przeciwzapalne.
 
Mechanizm działania leku Momester polega na zdolności do hamowania uwalniania mediatorów reakcji alergicznej. Dzięki temu lek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Mometazonu furoinian znacząco hamuje także uwalnianie leukotrienów z leukocytów u pacjentów z alergią. 

Wskazania

Lek Momester jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa dzieci od 3 roku życia i osób dorosłych.

Aerozol jest wskazany także w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Nie można stosować leku Momester w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik aerozolu. Produktu leczniczego Momester nie należy stosować także w przypadku nieleczonych miejscowych zakażeń śluzówki nosa, takich jak opryszczka pospolita.
Nie należy stosować kortykosteroidów do nosa u pacjentów, którzy niedawno przebyli zabiegi chirurgiczne nosa lub urazy nosa, aż do czasu zagojenia się ran. Lek może działać hamująco na proces gojenia się ran.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.  
Po zastosowaniu leku mogą wystąpić natychmiastowe i ciężkie reakcje alergiczne. Należy przerwać stosowanie areozolu Momester i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.
Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa przyjmuje się w dużych dawkach i przez długi czas, działania niepożądane mogą występować z powodu wchłaniania się leku w organizmie.

Większość osób stosujących aerozole do nosa nie zgłasza żadnych działań niepożądanych. Jednak u niektórych osób po zastosowaniu leku Momester lub innego kortykosteroidu w postaci aerozolu do nosa wystąpiły następujące działania niepożądane:
Często (u mniej niż 1/10 osób) może pojawić się ból głowy, kichanie, krwawienie z nosa, podrażniony nos lub ból gardła, owrzodzenie błony śluzowej nosa, zakażenie górnych dróg oddechowych.
Z częstością nieznaną (częstość jest trudna do określenia na podstawie dostępnych danych) może występować wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) i/lub zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu, trudności w oddychaniu i/lub świszczący oddech, nieostre widzenie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania aerozolu Momester powiedzieć lekarzowi jeśli u pacjenta występuje obecnie lub występowała kiedykolwiek w przeszłości gruźlica, jeśli u pacjenta występuje jakiekolwiek inne zakażenie, jeśli pacjent przyjmuje inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub wstrzyknięć lub jeśli u osoba choruje na mukowiscydozę.

Podczas stosowania leku Momester należy omówić z lekarzem jeżeli pacjent ma problemy z funkcjonowaniem układu odpornościowego i miał kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną - należy unikać kontaktu z osobami, u których występują te zakażenia. Należy także powiedzieć lekarzowi jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie, jeżeli pacjent ma zakażenie lub długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła.

Produkt leczniczy Momester zawiera benzalkoniowy chlorek, który może podrażniać błonę śluzową nosa.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.
Niektóre leki mogą nasilić działanie leku Momester, szczegolnie ważne jest zgłosić lekarzowi że stosuje się leki na HIV: rytonawir, kobicystat.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ma danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania aerozolu Momester w ciąży.

Nie wiadomo czy substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek można stosować u dzieci od 3 roku życia, a w leczeniu polipów nosa u osób powyżej 18 roku życia.

Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa stosuje się w dużych dawkach przez długi czas, mogą one powodować  spowolnienie tempa wzrostu u dzieci.
Możliwe że lekarz zleci kontrolowanie wzrostu dziecka które długotrwale jest leczone produktem leczniczym Momester.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij