Eurodastin - Emedastini difumaras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład emedastyny difumaran
Postać kapsułki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwalergiczne

Wskazania:

Substancją czynną leku Eurodastin jest difumaran emedastyny. Należy on do grupy leków określanych jako „leki przeciwhistaminowe”, które neutralizują skutki działania histaminy, substancji chemicznej uwalnianej w organizmie podczas reakcji alergicznej. Eurodastin jest stosowany w celu łagodzenia objawów kataru siennego lub alergicznego nieżytu nosa, takich jak kichanie, łzawienie, zatkany nos, wyciek z nosa. Stosowany jest także w celu łagodzenia swędzenia i zaczerwienienia towarzyszących niektórym rodzajom wysypek skórnych.

Dawkowanie:

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę, częstotliwość oraz okres stosowania ustala lekarz. Należy połykać kapsułki w całości, popijając szklanką wody. Jak w przypadku wszystkich leków przeciwhistaminowych, należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu. 

Możliwe skutki uboczne:

Często: migrena, zmęczenie, senność i ospałość, suchość w ustach, nudności (mdłości), pragnienie. Niezbyt często: alergia (wysypka i swędzenie), zawroty głowy, otępienie umysłowe, biegunka, ból stawów, wysypka skórna, opryszczka na wardze, suchość nosa, krwawienie z nosa. Rzadko: objawy grypopodobne, złe samopoczucie, apatia (zmniejszona wrażliwość emocjonalna), splątanie, uczucie zimna, ból brzucha, ból żołądka, niestrawność, trudności w oddychaniu, trudności w odkrztuszaniu. Lek ten może wywoływać senność. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn, jeśli lek wywołuje senność.

Poinformuj lekarza:

Jeśli stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na difumaran emedastyny lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jeśli występują zaburzenia czynności wątroby lub ciężkie bądź lekkie zaburzenia czynności nerek. Jeśli spowolnienie akcji sera lub nieprawidłowy zapis akcji serca. Jeśli stwierdzono nietolerancję pewnych cukrów. Gdy stosujesz inne leki. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli przyjmujesz lek Eurodastin z którymkolwiek z poniższych: leki uspokajające, antybiotyki (np. erytromycyna), leki stosowane do leczenia zakażeń grzybiczych (np. ketokonazol). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.