Maść propolisowa 3%, 30 mg/g, maść, 20 g - Portal DOZ.pl

Maść propolisowa 3%, 30 mg/g, maść, 20 g

propolis, maść, oparzenie, otarcia, stan zapalny, ukąszenie

Produkt usunięty z oferty

O produkcie

Producent

APIPOL FARMA
H. Cegielskiego 2
Myślenice

Opis

Maść propolisowa 3% to lek o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych oraz przeciwzapalnych. Maść zawiera wodno-emulsyjne podłoże z ekstraktem propolisyowym, który jest substancją czynną leku.  Produkt leczniczy stosuje się u dzieci w wieku powyżej 6 lat oraz u dorosłych w niewielkich uszkodzeniach skóry, otarciach skóry, łagodnych stanach zapalnych skóry, w oparzeniach I stopnia (zaczerwienienie), stanach zapalne i obrzękach po ukąszeniach owadów.

Skład

Substancją czynną leku jest wyciąg z propolisu.

1 g maści zawiera 30mg ekstraktu z propolisu.

Substancje pomocnicze: euceryna (wazelina biała, alkohol cetylowy, cholesterol), glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Maść propolisową 3% stosuje się zewnętrznie. Dawkowanie leku u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat: smarować cienką warstwą miejsca dotknięte zmianami chorobowymi, w zależności od potrzeb do kilku razy dziennie.

Działanie

Działanie maści związane jest z substancjami zawartymi w ekstrakcie propolisowym, czyli zagęszczonym alkoholowym wyciągu z kitu pszczelego. Występują w nim m.in. kwasy fenolowe: benzoesowy, cynamonowy, kawowy i ferulowy; alkohole: benzylowy i cynamonowy oraz ich estry, odpowiadające za działanie przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto, uważa się, że maść propolisowa wykazuje działanie przeciwzapalnie oraz skraca czas gojenia się uszkodzeń skóry, przyspiesza regenerację tkanek, a zwłaszcza procesy naskórkowania i ziarninowania.

Wskazania

Maść propolisową 3% stosuje się w stanach zapalnych skóry, niewielkich uszkodzenia skóry, oparzeniach 1 stopnia, odmrożeniach, odleżynach, obrzęki po ukąszeniach owadów.

Przeciwwskazania

Nie stosować Maści propolisowej 3% u osób uczulonych na produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele), u osób podatnych na uczulenia, cierpiących na alergiczne choroby skóry i inne choroby na podłożu alergicznym, a także u osób uczulonych na pochodne kwasu benzoesowego. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych objawów należy zaprzestać stosowania leku, powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala: obrzęk rąk, stóp, twarzy, warg, jamy ustnej, gardła powodujący utrudnienie połykania lub oddychania. Są to ciężkie objawy niepożądane, jeśli wystąpią oznacza to możliwość wystąpienia nadwrażliwości (uczulenia) na maść propolisową 3%. Wystąpienie ciężkich objawów niepożądanych może oznaczać konieczność natychmiastowej pomocy lekarza i leczenia szpitalnego. Ciężkie działania niepożądane występują rzadko (u co najmniej 1 na 10000 osób, ale nie częściej niż raz na 1000).

U osób uczulonych na inne produkty pochodzenia pszczelego mogą wystąpić: wysypka, rumień, zwiększenie obrzęków lub inne objawy uczulenia. W takich sytuacjach należy przerwać stosowanie leku. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Zanim zastosuje się Maść propolisową 3% wskazane jest wykonanie testu uczuleniowego, polegającego na naniesieniu niewielkiej ilości maści w zgięciu łokciowym. Jeżeli w ciągu 3-24 godzin wystąpi obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry, należy zaniechać stosowania maści propolisowej 3%.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie należy stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Produkt leczniczy przeznaczony dla dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij