Panzol Pro, 20 mg, tabletki dojelitowe,  7 szt
Panzol Pro, 20 mg, tabletki dojelitowe, 7 szt
6.99 zł

Panzol Pro, 20 mg, tabletki dojelitowe, 7 szt

Panzol Pro, 20 mg, tabletki dojelitowe,  7 szt
6.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Panzol Pro stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.

Skład

Każda tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego póttorawodnego).

Zawiera maltitoi (E965) i lecytynę (pochodzącą z oleju sojowego).

Dawkowanie

Przyjmować jedną tabletkę (20 mg) na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Tabletkę należy potykać w całości, nie wolno jej żuć.

Działanie

Pantoprazol hamuje wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego i w ten sposób zmniejsza drażniący wpływ kwaśnej treści żołądkowej na przełyk u pacjentów, u których występuje cofanie treści żołądkowej do przełyku.

Wskazania

Panzol Pro stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.

Refluks polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, co może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego przełyku i wywoływać ból. Mogą pojawić się też takie objawy, jak: bolesne pieczenie w klatce piersiowej sięgające aż do gardła (zgaga), kwaśny smak w ustach (kwaśne odbijanie).

Panzol Pro może usunąć dolegliwości związane z chorobą refluksową (takie jak zgaga, kwaśne odbijanie) już po pierwszym dniu stosowania, nie jest jednak lekiem przeznaczonym do natychmiastowego usuwania objawów.

Przeciwwskazania

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pantoprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, lub na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej. Pantoprazolu nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje lek zawierający atazanawir lub nelfinawir (stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występują lub występowały w ostatnim czasie następujące objawy: niespodziewana, znaczna utrata masy ciała, ból w trakcie przełykania, niedokrwistość, trudności z przełykaniem, uporczywe lub krwiste wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, smoliste stolce, a także żółtaczka, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz jeśli u pacjenta wykonywano zabiegi operacyjne; jeśli u pacjenta występują choroby nerek; jeśli u pacjenta występują choroby wątroby; u pacjentów w wieku powyżej 55 lat, u których wystąpiły nowe objawy lub zmienił się charakter istniejących objawów w ostatnim czasie (powinni oni niezwłocznie poinformować o tym lekarza lub farmaceutę). W przypadku planowania jakichkolwiek testów (np. w kierunku Helicobacter) należy wcześniej poinformować lekarza o przyjmowaniu pantoprazolu.

Działania niepożądane

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku pojawienia się następujących rzadkich objawów: obrzęk naczynioruchowy (np. opuchnięcie twarzy, języka i tchawicy, które powodują zaburzenia oddychania), reakcja alergiczna (objawiająca się często wysypkami skórnymi, świądem i zaczerwienieniem skóry, pęcherzami na skórze i owrzodzeniami ust i (lub) oczu, niekiedy z towarzyszącą wysoką temperaturą), rumień wielopostaciowy - zespół Stevens-Johnsona (pęcherze i ubytek naskórka z krwotocznymi strupami na śluzówkach jamy ustnej i nosa, spojówkach, narządach płciowych), zespół Lyella (na skórze pojawiają się pęcherze podnaskórkowe, które po pęknięciu tworzą sączące nadżerki). Niezbyt często występujące działania niepożądane: ból i zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia i wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, suchość w ustach, ból i dyskomfort w obrębie brzucha, wysypka skórna lub pokrzywka, świąd skóry, osłabienie, złe samopoczucie, zaburzenia snu, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych. Rzadko: zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie, bóle stawów, bóle mięśni, zmiana masy ciała, podwyższona temperatura ciała, obrzęk kończyn, reakcje alergiczne, depresja, zwiększone stężenie bilirubiny i lipidów we krwi. Bardzo rzadko: zaburzenia orientacji, zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby białych krwinek.

Ostrzeżenia i środki ostrożności: Jeśli objawy nie ustąpią lub ulegną nasileniu po 14 dniach leczenia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy przyjmować pantoprazolu przez dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem. Leku nie należy stosować zapobiegawczo. Pantoprazol nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Wpływ na kierowanie pojazdami: Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: zawroty głowy, nieostre widzenie, senność. Osoby, u których objawy takie występują, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w ruchu.

Producent

APOTEX
Ostrobramska 95
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT

Panzol Pro - Pantoprazolum - zastosowanie i działanie

Skład:

pantoprazol

Postać:

tabletki dojelitowe

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Gastroenterologia

Działanie:

hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.

Dawkowanie:

Doustnie. 1 tabletka na dobę. Tabletki przyjmować przed posiłkiem, codziennie o tej samej porze. Tabletki należy połykać w całości, obficie popijając wodą, nie należy ich rozgryzać ani dzielić. Lek należy przyjmować przynajmniej przez 2-3 kolejne dni. Należy zakończyć stosowanie leku Panzol Pro po całkowitym ustąpieniu objawów. Możliwe jest złagodzenie objawów refluksu i zgagi już po jednym dniu stosowania leku Panzol Pro, lecz należy pamiętać, że lek ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli objawy nie ustąpią po stosowaniu tego leku przez pełne 2 tygodnie. Nie należy przyjmować leku Panzol Pro przez dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: ból głowy; zawroty głowy; biegunka; nudności, wymioty; wzdęcia i wzdęcia z oddawaniem gazów; zaparcia; suchość w jamie ustnej; ból i dyskomfort w obrębie brzucha; wysypka skórna lub pokrzywka; swędzenie skóry; osłabienie, wyczerpanie lub złe samopoczucie; zaburzenia snu; zwiększona aktywność enzymów wątrobowych w badaniu krwi. Rzadko: zaburzenia lub całkowity brak odczuwania smaku; zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie; bóle stawów; bóle mięśni; zmiany masy ciała; podwyższona temperatura ciała; obrzęk kończyn; reakcje alergiczne; depresja; zwiększone stężenie bilirubiny i lipidów we krwi (stwierdzane w badaniach krwi); powiększenie piersi u mężczyzn; wysoka gorączka i nagłe zmniejszenie ilości krążących granulocytów - białych krwinek (stwierdzane w badaniach krwi). Jeżeli po zastosowaniu leku wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani nie obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Panzol Pro, ponad 55 lat i codziennie stosujesz leki na niestrawność wydawane bez recepty, ponad 55 lat i masz nowe niepokojące objawy lub zmienił się charakter objawów dotychczasowych, problemy z wątrobą lub żółtaczkę, przebytą chorobę wrzodową żołądka lub gdy jesteś po operacji żołądka. Gdy stosujesz ketokonazol (stosowany w zakażeniach grzybiczych); warfarynę i fenprokumon (wpływają na gęstość krwi i zapobiegają zakrzepom), atazanawir (stosowany w leczeniu HIV; nie wolno stosować leku Panzol Pro jednocześnie z atazanawirem). Nie należy stosować leku Panzol Pro wraz z lekami zmniejszającymi ilość kwasu produkowanego w żołądku, takimi jak inne inhibitory pompy protonowej (omeprazol, ezomeprazol, lanzoprazol lub rabeprazol) lub antagoniści H2 (np. ranitydyna, famotydyna). Jednakże lek Panzol Pro można stosować w razie konieczności z lekami zobojętniającymi (np. hydrotalcyt, magaldrat, kwas alginowy, sodu wodorowęglan, glinu wodorotlenek, magnezu węglan,lub z ich połączeniami). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku Panzol Pro w ciąży a także w okresie karmienia piersią.