Oftagel, żel do oczu, (2,5 mg / g), 10 g
Oftagel, żel do oczu, (2,5 mg / g), 10 g
17.99 zł

Oftagel, żel do oczu, (2,5 mg / g), 10 g

Oftagel, żel do oczu, (2,5 mg / g), 10 g
17.99 zł
BEZPŁATNIE

Oftagel - Carbomerum - zastosowanie i działanie

Skład:

karbomer

Postać:

żel

Kategoria:

Narządy wzroku i słuchu

Specjalności:

Okulistyka

Działanie:

łagodzi objawy zespołu "suchego oka"

Wskazania:

Suche zapalenie rogówki i spojówek oraz leczenie objawowe innych postaci zespołu "suchego oka".

Dawkowanie:

Miejscowo. 1 kroplę żelu wprowadza się 1-4 razy na dobę do worka spojówkowego.   Uwaga! Soczewki kontaktowe należy zdjąć przed podaniem leku i założyć co najmniej 15 minut po podaniu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Przemijające zaburzenia widzenia, pieczenie, podrażnienie miejscowe.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.   Gdy stosujesz inne preparaty okulistyczne. Podczas jednoczesnego stosowania innych leków okulistycznych żel stosuje się jako ostatni (po upływie około 15 minut od podania poprzedniego preparatu).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią.

Opis

Lek Oftagel, żel do oczu, ma postać przejrzystego lub lekko opalizującego roztworu. Zawiera karbomer jako substancję czynną.
Do stosowania w leczeniu suchego zapalenia rogówki i spojówki (keratoconjunctivitis sicca) i leczeniu objawowym innych postaci zespołu „suchego oka”,

Skład

Substancją czynną leku jest karbomer.
1 g żelu zawiera 2,5 mg karbomeru.

Inne składniki leku to benzalkoniowy chlorek, sorbitol, lizyna jednowodna, sodu octan trójwodny, alkohol poliwinylowy i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. 

Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): Zalecana dawka leku Oftagel to 1 kropla do worka spojówkowego 1 do 4 razy na dobę, w zależności od nasilenia dolegliwości.

W trakcie stosowania leku nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem leku do oka i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.

Wskazania

Stosuje się w leczeniu suchego zapalenia rogówki i spojówki (keratoconjunctivitis sicca) i leczeniu objawowym innych postaci zespołu „suchego oka”, tj. w sytuacjach, gdy gruczoły łzowe wydzielają mniej lub nie produkują wcale własnej wydzieliny i wysychanie rogówki powoduje wystąpienie niepożądanych objawów na powierzchni oka.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Oftagel

  • jeśli pacjent ma uczulenie na karbomer lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Oftagel.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Bezpośrednio po podaniu leku, mogą przemijająco wystąpić zaburzenia widzenia, pieczenie lub objawy miejscowego podrażnienia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • W trakcie stosowania leku nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem leku do oka i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.
  • Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. 
  • Chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki (przezroczystej warstwy z przodu oka). W razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC.
Po pierwszym otwarciu butelki lek zachowuje trwałość przez 28 dni.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, lek Oftagel należy podać jako ostatni, po upływie 15 minut od podania poprzedniego leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. 

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Oftagel, żel do oczu przemijająco może ograniczać ostrość widzenia. Zanim przystąpi się do prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń mechanicznych, należy odczekać aż ustąpią zaburzenia widzenia występujące bezpośrednio po podaniu leku.

Producent

SANTEN OY

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT