Na receptę

Arilin rapid, 1 g, globulki dopochwowe, 2 szt.

Postać:globulki

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

44,99 zł
Cena za szt.: 22,50 zł

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
44,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 339 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Producent

WOLFF NIEMCY

Opis

Globulki dopochwowe Arilin rapid to lek bakteriobójczy, działający na bakterie beztlenowe oraz niektóre pierwotniaki. Globulki zawierają metronidazol, należący do chemioterapeutyków i stosuje się je w rzęsistkowicy oraz nieswoistym zapaleniu pochwy.

Skład

Substancją czynną leku jest metronidazol (Metronidazolum).

1 globulka dopochwowa zawiera 1000 mg metronidazolu.

Substancje pomocnicze: glicerolu trialkanonian (mieszanka mono-, di- i triglicerydów nasyconych kwasów tłuszczowych oraz polioksyetylenowanych estrów kwasów tłuszczowych), lecytyna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się dopochwowo najlepiej na noc. Globulkę należy umieścić głęboko w pochwie, najlepiej w pozycji leżącej z lekko podkurczonymi nogami.

Zwykle stosowane dawkowanie to w pierwotnych zakażeniach 1 globulka dopochwowa, natomiast w ciężkich, nawracających to 1 globulka dziennie przez 2 dni,

Działanie

Działanie leku Arilin rapid polega na hamowaniu syntezy kwasów nukleinowych wrażliwych na działanie metronidazolu bakterii beztlenowych oraz pierwotniaków, co w konsekwencji prowadzi do śmierci drobnoustrojów. Globulki dopochwowe zawierają metronidazol należący do chemioterapeutyków z grupy nitroimidazoli.

Wskazania

Arilin rapid jest wskazany do stosowania w rzęsistkowicy lub nieswoistym bakteryjnym zapaleniu pochwy.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazanie do zastosowania leku Arilin rapid stanowi nadwrażliwość na metronidazol, inne pochodne 5-nitroimidazolu, soję, orzeszki ziemne lub którykolwiek z pozostałych składników.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ten również może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.

Po podaniu dopochwowym tylko 20% metronidazolu przenika do krwi, z tego względu działania niepożądane w trakcie leczenia preparatem Arilin rapid występują rzadko. Po podaniu ogólnoustrojowym metronidazolu (doustnie, doodbytniczo, dożylnie) występowały działania niepożądane przedstawione w tabeli.

Bardzo często nudności, zapalenie ucisk w żołądku, uczucie metalicznego smaku w jamie ustnej.
Często gorzki smak podczas odbijania się, nalot na języku, zapalenie języka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, utrata apetytu, biegunka.
Niezbyt często bóle i zawroty głowy, senność, bezsenność, zaburzenia psychotyczne, w tym urojenia (omamy) i stany splątania, pobudliwość, depresja, zaburzenia koordynacji ruchowej ciała (ataksja); neuropatia obwodowa (odczuwanie drętwienia, zaburzenia czucia i mrowienia w kończynach) i drgawki; reakcje skórne (np. swędzenie, pokrzywka z pęcherzami i bąblami – wykwit pokrzywkowy); gorączka polekowa; leukopenia (zmniejszenie liczby leukocytów we krwi obwodowej) i granulocytopenia (zmniejszenie liczby granulocytów we krwi obwodowej) – z tego powodu lekarz może zalecić badania krwi podczas dłuższego podawania leku; reakcje anafilaktyczne (szybko rozwijające się reakcje nadwrażliwości); w lekkiej postaci mogą one prowadzić do zaczerwienienia skóry objętej zapaleniem, powstawania bąbli na skórze, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (kataru) i alergicznego zapalenia spojówek, w ciężkiej – mogą zagrażać życiu z powodu duszności i zaburzeń krążenia; dyzuria (bolesne oddawanie moczu), zapalenie pęcherza moczowego, nietrzymanie moczu; zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz i stężenia bilirubiny we krwi); zakażenia grzybicze (Candida) w okolicy narządów płciowych; osłabienie (mięśni), zaburzenia widzenia;
Bardzo rzadko wstrząs anafilaktyczny (nagły spadek ciśnienia krwi z powodu nadwrażliwości); w ciężkich przypadkach mogą wystąpić duszności, zawroty głowy i wymioty, zaburzenia świadomości, zimne poty oraz bladość i chłód dłoni i stóp; zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia); brak leukocytów określonego rodzaju (agranulocytoza); zapalenie trzustki; rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego (ciężka choroba jelit, objawiająca się uporczywą biegunką); reakcje alergiczne wywołane przez 3-sn-fosfatydylocholinę (z ziaren soi) − składnik zawartej w globulkach lecytyny; bóle stawów.
Częstość nieznana nietypowe zmiany w mózgu, zespół móżdżkowy [np. upośledzenie mowy, zaburzenia chodu, mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs) i drgawki]; ciężkie reakcje skórne z zagrażającymi życiu reakcjami ogólnymi (np. rumień wielopostaciowy; (stan zapalny skóry z zaczerwienieniami), pęcherzowy rumień wielopostaciowy (zespół Stevensa-Johnsona), toksyczna nekroliza naskórka (zespół Lyella); zapalenie wątroby, niekiedy z żółtaczką. U pacjentów leczonych jednocześnie innymi antybiotykami, wystąpiły przypadki niewydolności wątroby, powodujące konieczność przeszczepu wątroby.

Może wystąpić ciemne zabarwienie moczu (spowodowane przez metabolit metronidazolu). Zmiana ta nie ma znaczenia klinicznego.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o zaburzeniach krzepnięcia, ciężkiej niewydolności wątroby, chorobach ośrodkowego albo obwodowego układu nerwowego.

Należy przerwać stosowanie leku jeśli podczas stosowania wystąpi: nagły spadek ciśnienia krwi, duszności, zawroty głowy i wymioty, zaburzenia świadomości, zimne poty oraz bladość i chłód dłoni i stóp; ciężka, długotrwała biegunka, występująca w trakcie i w ciągu pierwszych kilku tygodni po zakończeniu leczenia; gorączka, wyczerpanie, zapalenie migdałków i jamy ustnej; odczuwanie drętwienia, zaburzenia czucia i mrowienia w kończynach.

Podczas stosowania leków zawierających metronidazol u pacjentów z zespołem Cockayne'a, odnotowano przypadki ciężkiej hepatotoksyczności.

Metronidazolu nie należy stosować dłużej niż przez 10 dni, z wyjątkiem szczególnych sytuacji. Leczenie może być powtarzane bardzo rzadko, gdyż nie można wykluczyć uszkadzania ludzkich pierwotnych komórek płciowych.

Metronidazol może zmniejszać wyniki oznaczeń w surowicy aktywności enzymu AspAT.

Arilin rapid może spowodować uszkodzenie produktu zawierającego lateks (np. prezerwatywy, kapturki dopochwowe), a zatem zmniejszyć jego skuteczność.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25 °C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Po podaniu ogólnoustrojowym metronidazol wchodzi w interakcje z:

 • lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna, acenokumarol),
 • litem,
 • barbituranami i fenytoiną,
 • cymetydyną,
 • takrolimusem,
 • amiodaronem,
 • alkoholem - nie spożywać w trakcie leczenia oraz w przeciągu 48 godzin po zakończeniu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:
Nie należy stosować leku Arilin rapid w pierwszym trymestrze ciąży (jeśli kobieta mogła zajść w ciążę, należy wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem stosowania leku). W drugim i trzecim trymestrze ciąży lek Arilin rapid można zastosować jedynie na wyrażźne polecenie lekarza.

Karmienie piersią:
Nie stosować globulek dopochwowych Arilin rapid w czasie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Arilin rapid może wpływać na szybkość reakcji, a przez to na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Największy wpływ może wystąpić na początku leczenia i wtedy, gdy pacjentka jednocześnie spożywa alkohol. Spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania metronidazolu może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak rumień na skórze i szyi, nudności, wymioty, bóle głowy i zawroty głowy.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij