O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.Al. Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa
Producent
FRESENIUS KABI POLSKA SP.Z O.O.Al. Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa
Opis
Paracetamol Kab to lek w postaci roztworu do infuzji. Zawiera w składzie paracetamol, który działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
Skład
Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).
1 ml zawiera 10 mg paracetamolu (Paracetamolum).
Każda fiolka lub worek po 100 ml roztworu zawierają 1000 mg paracetamolu.
Substancje pomocnicze: cysteina, mannitol, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Podanie dożylne. Podanie leku Paracetamol Kabi zleci lekarz. Lek jest podawany w kroplówce do żyły (infuzja).
Działanie
Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Wskazania
Paracetamol Kabi jest wskazany w: krótkotrwałym leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza w okresie pooperacyjnym; krótkotrwałym leczeniu gorączki; jeżeli podanie drogą dożylną jest uzasadnione klinicznie nagłą koniecznością zwalczania bólu lub hipertermii i (lub) w przypadku, gdy podanie produktu leczniczego inną drogą nie jest możliwe.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu oraz jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące często (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów): ból i uczucie pieczenia w miejscu podania.
Działania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów): zmiany w wynikach badań laboratoryjnych (nieprawidłowo zwiększona aktywność enzymów wątrobowych stwierdzona w badaniach krwi). W przypadku wystąpienia tej nieprawidłowości, należy poinformować lekarza, ponieważ mogą być wymagane regularne badania krwi. - Zmniejszone ciśnienie krwi (hipotensja).
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent: ma choroby wątroby lub nerek; ma niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; stosuje inne leki zawierające paracetamol; jest odwodniony; stosuje lub będzie stosować flukloksacylinę.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w lodówce. Nie zamrażać.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent przyjmuje lub niedawno przyjmował: inne leki zawierające paracetamol; probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej); salicylamid (inny lek przeciwbólowy); ryfampicynę, izoniazyd (antybiotyki); barbiturany (leki uspokajające), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i leki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, prymidon) mogą zmniejszać działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu i zwiększać, tak jak alkohol, działanie toksyczne na wątrobę; chloramfenikol (antybiotyk); doustne środki antykoncepcyjne; zydowudynę (lek stosowany w leczeniu HIV); doustne leki przeciwzakrzepowe.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Paracetamol Kabi można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból i (lub) obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony i (lub) gorączka się nie obniży lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Paracetamol Kabi można stosować podczas karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek można stosować u dzieci o masie ciała powyżej 33 kg (w wieku około 11 lat).
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria