Itami, 140 mg, plastry lecznicze, 2 szt.

diklofenak, plaster, ból, stan zapalny, stłuczenie, zwichnięcie

24,19 zł
Cena za szt.: 12,10 zł
Sprawdź warianty
2 szt.
24,19 zł
12,10 zł / szt.
5 szt.
38,99 zł
7,80 zł / szt.
10 szt.
72,19 zł
7,22 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Opis

Itami to lek w postaci plastra leczniczego do krótkotrwałego stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. Plaser stosuje się miejscowo w objawowym leczeniu bólu towarzyszącego nadwyrężeniom, zwichnięciom, stłuczeniom.

Skład

Substancją czynną jest diklofenak sodowy.

Jeden plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

Substancje pomocnicze: metakrylanu butylu kopolimer zasadowy, akrylanów kopolimer, makrogolu 12 stearynian, sorbitanu oleinian; poliestrowa warstwa nośna: papierowa monosilikonowa warstwa ochronna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

 • Lek do stosowania zewnętrznego (wyłącznie na skórę, naskórek) na bolące miejsca.
 • Plaster należy stosować na nienaruszoną, niezmienioną chorobowo skórę.
 • Jeśli zachodzi taka konieczność, plaster leczniczy można przymocować za pomocą dzianego bandaża.
 • Plaster leczniczy nie może być stosowany ze ściśle nieprzepuszczającym powietrze bandażem (opatrunek okluzyjny). Nie stosować podczas kąpieli w wannie ani pod prysznicem. Plastra leczniczego nie należy dzielić.

Dorośli i młodzież powyżej 16 lat: 1 plaster 2 razy na dobę, rano i wieczorem.

 • Jeśli uraz występuje w kilku miejscach, nie należy stosować więcej niż 2-óch plastrów na dobę. Jednocześnie stosować tylko na jedno bolące miejsce.
 • Poprawa powinna nastąpić po 7 dniach, w przeciwnym przypadku lub jeśli pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.
 • W przypadku młodzieży w wieku powyżej 16 lat, gdy stosowanie plastrów Itami jest konieczne przez ponad 7 dni, bądź jeśli objawy się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.

Działanie

Itami jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zawarty w Itami diklofenak należy do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działanie diklofenaku jest związane z ograniczeniem bólu pochodzącego od stanu zapalnego, opuchlizny czy gorączki.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Wskazaniami do stosowania plastrów Itami są miejscowe, krótkotrwałe i objawowe leczenie bólu spowodowanego tępymi urazami (np. urazy sportowe), takimi jak:

 • zwichnięcia,
 • ostre nadwyrężenia,
 • siniaki kończyn.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Itami:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na diklofenak lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli pacjent ma uczulenie na jakikolwiek inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen);
 • jeśli u pacjenta po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ kiedykolwiek wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa;
 • u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy;
 • w okresie karmienia piersią bezpośrednio na skórę piersi;
 • na uszkodzoną skórę;
 • w okresie trzech ostatnich miesięcy ciąży;
 • u pacjentów w wieku poniżej 16 lat.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 pacjentów):

 • miejscowe reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, czerwona zaogniona skóra, wysypka, czasami z krostkami lub bąblami pokrzywkowymi.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

 • reakcje nadwrażliwości lub miejscowe reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry).

W przypadku pacjentów stosujących leki z tej samej grupy lekowej co diklofenak, istnieją pojedyncze doniesienia o wystąpieniu uogólnionej wysypki skórnej, reakcji nadwrażliwości, takich jak obrzęk skóry i błon śluzowych, a także reakcje typu anafilaktycznego z ostrymi zaburzeniami krążenia i nadwrażliwością na światło.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Leku nie może być stosowany ani nie może mieć styczności z oczami ani błonamiśluzowymi.
 • Należy zachować dużą ostrożnością, w przypadku osób w podeszłym wieku, gdyż są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych.
 • Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Itami, jeśli po nałożeniu plastra rozwija się wysypka skórna, a także gdy wystąpią zaburzenia nerek, serca lub wątroby, bądź jeśli pacjent cierpiał lub cierpi na chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, czy też zapalenie jelit, bądź ma skłonność do krwawienia.
 • Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na światło, po zdjęciu plastra należy unikać wystawiania leczonych obszarów na działanie promieni słonecznych i naświetlanie w solarium.

Przechowywanie:

 • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
 • Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wysychaniem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Itami może wchodzić w interakcje z:

 • innymi doustnymi lub miejscowo działającymi produktami leczniczymi z diklofeankiem lub pozostałymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) - wchłanialność substancji czynnej z plastra jest niewielka, więc przy prawidłowym stosowaniu leku ryzyko wystąpienia interakcji z doustnymi produktami leczniczymi zawierającymi diklofenak jest mało prawdopodobne.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży a także w czasie planowania jej Itami można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Nie stosować Itami w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż nie można wykluczyć podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań dla matki i dziecka.

Karmienie piersią
Małe ilości diklofenaku przedostają się do mleka matki. W okresie karmienia przed użyciem leku należy skonsultować się z lekarzem. W żadnym przypadku nie należy stosować leku Itami bezpośrednio na skórę piersi w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku Itami u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Ból kręgosłupa lędźwiowego, określany przez pacjentów także jako ból krzyża, ból korzonków lub ból na dole pleców, jest głównym wskazaniem do wykonania RTG tego obszaru. Aby wykonać prześwietlenie lędźwi, konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, które można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy czy neurologa. Jak wygląda przygotowanie do rentgenu kręgosłupa lędźwiowego, czy kobieta w ciąży może mieć wykonane RTG tego obszaru i ile kosztuje to prześwietlenie wykonane prywatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kręgozmyk to schorzenie, w których dochodzi do przesunięcia (podwichnięcia) kręgów budujących kręgosłup względem siebie. W skrajnych przypadkach tej dolegliwości może dojść do całkowitej utraty stabilności kręgosłupa, co z kolei może doprowadzić do znacznego pogorszenia sprawności fizycznej, przewlekłych bólów grzbietu, a także do szerokiego wachlarza objawów neurologicznych. Jak leczyć kręgozmyk?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij