Ambrosol Teva, (30 mg/5 ml), syrop, 200 ml
Ambrosol Teva, (30 mg/5 ml), syrop, 200 ml
11.99 zł

Ambrosol Teva, (30 mg/5 ml), syrop, 200 ml

Ambrosol Teva, (30 mg/5 ml), syrop, 200 ml
11.99 zł
BEZPŁATNIE

Ambrosol Pliva - Ambroxoli hydrochloridum - zastosowanie i działanie

Skład:

chlorowodorek ambroksolu

Postać:

syrop

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Choroby płuc

Działanie:

wykrztuśne

Wskazania:

Ostre i przewlekłe schorzenia dróg oddechowych z gęstą, nadmiernie lepką wydzieliną, przewlekłe zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę dobową należy podawać w 2 dawkach. Syrop należy przyjmować w czasie posiłku rannego i południowego, nie stosować wieczorem. W leczeniu przewlekłym zalecana dobowa dawka dla dzieci wynosi 1,2-1,6 mg/kg masy ciała.  Dzieci: 1-2 lata - 15 mg/dobę; 3-4 lata - 15-30 mg/dobę; 5-6 lat - 30 mg/dobę; 7-12 lat - 30-45 mg/dobę. Dzieci powyżej 12 lat i dorośli 60-120 mg na dobę. Przy leczeniu trwającym dłużej niż 7-14 dni dawkę zmniejsza się do połowy. Zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów podczas kuracji. Preparat może być używany przez diabetyków.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko - objawy nadwrażliwości na lek, łagodne objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Gdy stosujesz leki przeciwkaszlowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Opis

Ambrosol Teva syrop zawiera jako substancję czynną ambroksol, który działa wykrztuśnie i mukolitycznie.

Skład

5 ml syropu (1 łyżka miarowa) zawiera: substancja czynna: 30 mg ambroksolu chlorowodorku; substancje pomocnicze: sorbitol płynny 70% (E420), glicerol (E422), kwas cytrynowy jednowodny (E330), glikol propylenowy (E1520), metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), aromat malinowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek należy zażywać doustnie, po posiłku. Leku nie należy podawać bezpośrednio przed snem.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Początkowo, przez 2 do 3 dni należy stosować 30 mg ambroksolu chlorowodorku (5 ml syropu, czyli 1 łyżka miarowa) 3 razy na dobę; następnie dawkę należy zmniejszyć do 30 mg (5 ml syropu, czyli 1 łyżka miarowa) 2 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat: 15 mg ambroksolu chlorowodorku (2,5 ml syropu, czyli 1/2 łyżki miarowej) 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 2 lat do 6 lat: 7,5 mg ambroksolu chlorowodorku (1,25 ml syropu, czyli 1/4 łyżki miarowej) 3 razy na dobę.

Nie stosować u dzieci bez porozumienia z lekarzem. Jeżeli leczenie trwa dłużej niż 7 do 14 dni, dawkę należy zmniejszyć. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 4 do 5 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
Lek nie zawiera sacharozy.

Działanie

Zawarta w leku substancja czynna ambroksol zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Wskazania

Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej, takie jak:

 • ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli;
 • astma oskrzelowa;
 • mukowiscydoza;
 • rozedma płuc;
 • rozstrzenie oskrzeli.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na ambroksol, bromoheksynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

 • często: zaburzenia smaku, nudności, osłabienie czucia w obrębie jamy ustnej i gardła
 • niezbyt często: wymioty, biegunka, bóle brzucha, niestawność, suchość w jamie ustnej
 • rzadko: zgaga, wysypka, pokrzywka
 • bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne, reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, świąd, suchość w gardle. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęsciem stosowania leku należy omówić to lekarzem lub farmaceutą:

 • u pacjantów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy z powodu niekorzystnego wpływu ambroksolu na błonę śluzową żołądka,
 • u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli, ze względu na możliwość zalegania wydzieliny w drogach oddechowych.

Upłynnienie dużej ilości wydzieliny u pacjentów unieruchomionych i w ciężkim stanie oraz u małych dzieci musi być związane z jej odsysaniem. U takich pacjentów nie ależy podawać leków hamujących odruch kaszlu, ponieważ może dojść do nagromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych. 

Wydzielinę oskrzelową należy dokładnie odkrztuszać. U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel. 

 • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 250C
 • Chronić od światła i wilgoci.
 • Nie stosować po upływie terminu ważności.

Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania to 28 dni.

Stosowanie innych leków

 • Ambroksolu nie należy podawać jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi, np. kodeiną lub lekami hamującymi wydzielanie śluzu.
 • Ambroksol zwiększa przenikanie niektórych antybiotyków (np. amoksycykliny, cefuroksymu, erytromycyny, doksycykliny) do miąższu płucnego. 

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek należy przyjmować po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża: Substancja czynna leku przenika przez barierę łożyskową. Nie zaleca sie stosowania leku w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Karmienie piersią: Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania leku Ambroksol Teva w okresie karmienia piersią. 

Producent

TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA
Emilii Plater 53
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT