Lactulosum Orifarm, 2,5 g/5ml, syrop, 150 ml

laktuloza, syrop, zaparcia

10,39 zł
6,93 zł / 100 ml

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Orifarm Healthcare Sp. z.o.o
Koszykowa 65
00-667 Warszawa

Producent

ORIFARM HEALTHCARE A/S

Opis

Lek Lactulosum Orifarm w postaci syropu o smaku pomarańczowym, ma działanie przeczyszczające i przeznaczony jest do leczenia zaparć oraz w encefalopatii wątrobowej.

Skład

Substancją czynną leku jest laktuloza (Lactulosum).

5 ml syropu zawiera 2,5 g laktulozy (Lactulosum).

Substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący; kwas cytrynowy jednowodny; aromat pomarańczowy (zawiera etanol, linalol, d-limonen); woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli:

W przewlekłych zaparciach: dawkowanie początkowe: 20 do 40 ml na dobę w 1 lub 2 dawkach Po uzyskaniu efektu dawkę należy ustalić indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta.

W niewydolności wątroby, stanach przedśpiączkowych lub śpiączce wątrobowej: 120-240 ml w 3 do 4 dawkach na dobę. Dawkowanie należy ustalić indywidualnie, zmieniając je co 1-2 dni, tak aby liczba wypróżnień na dobę wynosiła 2 do 3.

Dzieci:

W przewlekłych zaparciach: 1 do 3 łyżeczek do herbaty (5-15 ml) na dobę.

Dawka początkowa: niemowlęta:  2,5 ml na dobę, dzieci do 3 lat – 5 ml na dobę, dzieci powyżej 3 lat – 15 ml na dobę. Następnie dawkę leku można stopniowo zwiększać co 3 dni aż do uzyskania prawidłowych wypróżnień. Jeśli wystąpią wzdęcia brzucha, należy zmniejszyć dawkę do tolerowanej przez dziecko.

Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie.

Działanie

Lek Lactulosum ma działanie przeczyszczające.

Wskazania

Wskazaniami do stosowania Lactulosum są przewlekłe zaparcia, encefalopatia wątrobowa.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku jeżeli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku oraz u osób z niedrożnością jelit, a także u osób z galaktozemią.

Działania niepożądane

Jak każdy lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Zgłaszano działania niepożądane jako częstość nieznana - częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych: reakcje alergiczne, wysypka, świąd, pokrzywka.

Podczas stosowania laktulozy jako leku przeczyszczającego w zaparciach obserwowano, zwłaszcza w początkowym okresie podawania, następujące działania niepożądane: Zaburzenia żołądka i jelit: łagodne, przemijające wzdęcia, bóle brzucha, niekiedy nudności.

Podczas stosowania laktulozy w dużych dawkach w encefalopatii wątrobowej obserwowano następujące działania niepożądane: Zaburzenia żołądka i jelit: wzdęcia, bóle brzucha, nudności, biegunkę; pojedyncze przypadki odmy pęcherzykowej jelit. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: obniżenie stężenia potasu w osoczu krwi poniżej normy (hipokaliemia); zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi powyżej normy (hipernatremia).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lactulosum Orifarm zawiera fruktozę, galaktozę, laktozę, siarczany oraz etanol (1,4 mg etanolu w 5 ml syropu).

Lek należy przechować w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25oC. Nie przechowywać w lodówce, ani nie zamrażać.

Po otwarciu butelki, leku nie przechowywać dłużej niż 2 miesiące.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Działanie niektórych leków może ulec zmianie, jeśli są stosowane jednocześnie z lekiem Lactulosum Orifarm, np: leki zobojętniające kwas solny; doustne leki przeciwzakrzepowe (np. acenokumarol, fenprokumon); droperidol – zwiększa ryzyko wywołania przez laktulozę obniżenia stężenia potasu i magnezu w osoczu krwi poniżej normy (hipokaliemia, hipomagnezemia) oraz nasila ryzyko działania uszkadzającego mięsień sercowy (działanie kardiotoksyczne); z korzeniem lukrecji – zwiększa ryzyko hipokaliemii.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij