Lactulosum Hasco, 2,5 g/5 ml, syrop, 500 ml

laktuloza, syrop, zaparcia

21.49 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z pediatrą?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece
  0.00 zł

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier INPOST
  9.99 zł
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat InPost
  9.99 zł
  Odbiór w punkcie DHL
  9.99 zł

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A.
Żmigrodzka 242 E
51-131 Wrocław

Producent

HASCO-LEK
Żmigrodzka 242e
Wrocław

Opis

Lactulosum Hasco jest to lek w formie syropu, którego substancją czynną jest laktuloza ciekła - syntetyczny dwucukier. Syrop działa przeczyszczająco i jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, młodzieży, jak i dzieci, w tym niemowląt. 

Skład

Substancją czynną leku jest laktuloza ciekła.
5 ml syropu zawiera 2,5 g laktulozy ciekłej (w przeliczeniu na syntetyczny disacharyd – laktulozę).

Pozostałymi składnikami leku są: aromat pomarańczowy 240.016, kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Lactulosum Hasco przeznaczony jest do podania doustengo.

W przypadku zaparć, zalecana dawka dla osoby dorosłej wynosi początkowo 45 ml syropu (22,5 g laktulozy ciekłej) w ciągu doby podawana rano, przed śniadaniem lub 15 ml trzy razy na dobę przed posiłkami. Dawka podtrzymująca dla dorosłych wynosi 15 ml syropu (7,5 g laktulozy ciekłej) na czczo. U dzieci powyżej 3 roku życia zaleca się początkowe podawanie 5 do 15 ml syropu (2,5 do 7,5 g laktulozy ciekłej) na dobę, następnie w odstępach 3 dni można stopniowo zwiększać dawkę, do uzyskana prawidłowych wypróżnień. Dzieciom poniżej 3 lat zaleca się podawać 5 ml syropu (2,5 g laktulozy ciekłej) na dobę i dawkę tę można stopniowo zwiększać co 3 dni, do uzyskania prawidłowych wypróżnień. W przypadku niemowląt zalecana dawka początkowa to 2,5 ml syropu (1,25 g laktulozy ciekłej) na dobę, następnie dawkę można zwiększać co 3 dni, do uzyskania prawidłowych wypróżnień. 

dorosłych cierpiących na encefalopatię wątrobową zaleca się stosowanie 120 do 180 ml syropu (60 do 90 g laktulozy ciekłej) na dobę podzielonego na 3-4 dawki. Ilość dawek należy dostosować tak, aby w ciągu doby liczba oddawanych luźnych stolców nie była większa niż 2-3, ponieważ duże dawki leku w tym wskazaniu mogą powodować biegunkę. 

Działanie

Syrop Lactulosum Hasco zawiera laktulozę ciekłą, która rozkładana jest w okrężnicy do kwasu mlekowego, mrówkowego i octowego, a także do dwutlenku węgla. Powstałe kwasy powodują obniżenie pH w okrężnicy do pH = 5–5,5. Obniżone pH przyczynia się do zatrzymania wody w jelicie, grubym, a co za tym idzie do zwiększenia i rozluźnienia mas kałowych oraz do stymulacji perystaltyki jelit. 

U osób z encefalopatią wątrobową laktuloza ciekła dodatkowo wpływa na zmniejszenie toksyczności amoniaku - obniżone pH przyczynia się do przekształcenia amoniaku w jony amonowe, które są nietoksyczne i nie wchłaniają się w jelitach. 

Wskazania

Produkt wskazany jest dla osób w każdym wieku, którym dolegają zaparcia, a także w celu zapobiegania i leczenia encefalopatii wątrobowej. 

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników oraz jeśli pacjent cierpi na niedrożność jelit. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Produkt może powodować bóle brzucha z wzdęciami i skurczami. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeśli dawka początkowa wywołuje nudności należy ją zmniejszyć.
Lek zawiera laktozę i galaktozę, pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów przed przyjęciem syropu powinni skonsultować się z lekarzem. 
Długotrwałe stosowanie lub stosowanie w nadmiernych ilościach może przyczynić się do wystąpienia biegunki z nadmierną utratą wody i elektrolitów oraz do zwiększenia stężenia sodu we krwi. Z tych względów należy wykonywać okresowo badanie stężenia elektrolitów, w szczególności tyczy się to osób w wieku podeszłym stosujących syrop dłużej niż 6 miesięcy.  
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie neomycyny i leków zobojętniających kwas żołądkowy może powodować osłabienie działania laktulozy ciekłej w okrężnicy. 
Laktuloza ciekła może przyczyniać się do obniżenia stężenia potasu we krwi, przez co może nasilić utratę potasu powodowaną przez inne leki (moczopędne, kortykosteroidy i amfoterycynę B) oraz może nasilić działanie glikozydów nasercowych.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Syrop można podawać z wodą, sokami owocowymi lub mlekiem. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lactulosum Hasco może być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią jedynie za zgodą lekarza. 

Cechy produktu

Polecane artykuły
Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!

Pediatra, jutro o 06:00

lek. Yuliya Onyshchuk

Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij