Cholamid, tabletki, 500 mg, 30 szt
15.49 zł

Cholamid, tabletki, 500 mg, 30 szt

Cholamid, tabletki, 500 mg, 30 szt
Ostatnia cena produktu
15.49 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Lek wykazuje działanie żółciopędne i odkażające drogi żółciowe.

Skład

1 tabletka zwiera substancję czynną: nikotynyloamid 500 mg oraz substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, talk, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna

Dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lek należy przyjmować doustnie po posiłkach.
Zwykle początkowo stosuje się 2 tabletki 3 razy na dobę.
Po uzyskaniu poprawy dawkę zmniejsza się do 1 tabletki 3 razy na dobę.
Czas leczenia najczęściej wynosi ok 10 dni.

Działanie

Po podaniu doustnym ulega w organizmie hydrolizie do kwasu nikotynowego i formaldehydu.

Kwas nikotynowy wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczające na pęcherzyk i drogi żółciowe.

Formaldehyd wywiera działanie przeciwbakteryjne w wyniku hamowania enzymów drobnoustrojów.

Wskazania

Lek stosuje się żółciopędnie w zaburzeniach czynności pęcherzyka żółciowego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na kwas nikotynowy i jego pochodne, formaldehyd oraz na którykolwiek składnik leku, żółtaczka mechaniczna i cholestatyczna

Działania niepożądane

Jak każdy lek Cholamid może powodować działania niepożądane.

W czasie stosowania leku mogą niekiedy wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nasilenie stanów zapalnych i skurczowych dróg żółciowych oraz uszkodzenie wątroby, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu i utrudnionym odpływie żółci.


Podczas długotrwałego stosowania leku może wystąpić biegunka. W przypadku nasilenia dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, wymiotów oraz wystąpienia lub nasilenia żółtaczki, należy odstawić lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skonstatować się z lekarzem.

  • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25 st.C.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 961 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji

Cholamid - Nicotinylmethylamidum - zastosowanie i działanie

Skład:

nikotynylometyloamid

Postać:

tabletki

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Gastroenterologia Medycyna rodzinna

Działanie :

żółciopędne żółciotwórcze rozkurczające odkaża drogi żółciowe

Wskazania:

Lek Cholamid stosuje się żółciopędnie w zaburzeniach czynności pęcherzyka żółciowego.

Dawkowanie:

Doustnie, po posiłkach. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zwykle początkowo stosuje się 2 tabletki 3 razy na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę zmniejsza się do 1 tabletki 3 razy na dobę. Czas leczenia najczęściej wynosi około 10 dni. 

Możliwe skutki uboczne:

W czasie stosowania leku mogą niekiedy wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nasilenie stanów zapalnych i skurczowych dróg żółciowych oraz uszkodzenie wątroby, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu i utrudnionym odpływie żółci. Podczas długotrwałego stosowania leku może wystąpić biegunka. W przypadku nasilenia dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, wymiotów oraz wystąpienia lub nasilenia żółtaczki, należy odstawić Cholamid i natychmiast skontaktować się z lekarzem. U niektórych osób w czasie stosowania leku Cholamid mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych działań niepożądanych, niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza. Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na kwas nikotynowy i jego pochodne, formaldehyd oraz na którykolwiek składnik leku, żółtaczkę mechaniczną i cholestatyczną, kamicę żółciową. Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Cholamid nasila działanie niektórych antybiotyków (chloromycetyna, streptomycyna, penicylina) stosowanych w leczeniu ostrych, bakteryjnych zapaleń dróg żółciowych. Cholamid nasila działanie leków działających rozkurczowo (papaweryna, suchy wyciąg z pokrzyku wilczej jagody). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowani leku w ciąży ani podczas karmienia piersią.