Ellaone, 30 mg, tabletka, 1 szt. - Portal DOZ.pl

Ellaone, 30 mg, tabletka, 1 szt.

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Produkt usunięty z oferty

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Producent

LABORATOIRE HRA PHARMA

Opis

Tabletka Ellaone to antykoncepcja do stosowania w nagłych przypadkach w celu zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego. Substancją aktywną jest uliprystal. Lek ten w określonych warunkach może być przyjęty przez kobiety w okresie rozrodczym, w tym osoby młodociane. Ellaone tabletka może być przyjęta w dowolnym dniu cyklu miesięcznego.

ellaOne tabletka może być przyjęta do 5 dni (120 godzin) po stosunku. Nie jest skuteczna w przypadku wcześniejszego zajścia w ciążę, nie jest to również stała metoda antykoncepcji.

Skład

Substancją czynną jest octan uliprystalu.

1 tabletka zawiera 30 mg uliprystalu octanu.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, powidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta,lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do farmaceuty lub lekarza.

Ellaone tabletkę stosuje się doustnie, nie później niż po 5 dniach (120 godzinach) od odbycia stosunku. Lek ten stosuje się w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, niezależnie od posiłku.

W przypadku występowania wymiotów w ciągu 3 godzin po przyjęciu tabletki należy niezwłocznie zastosować następną tabletkę.

Ulotka leku Ellaone zawiera inne istotne informacje (związane m.in. z dawkowaniem), z którymi należy zapoznać się przed zastosowaniem tego leku.

Działanie

Ellaone zawiera substancję czynną, która wywiera wpływ na progesteron - hormon odpowiedzialny za owulację. Efektem działania Ellaone jest opóźniona owulacja. Lek ten nie powoduje przerwania istniejącej ciąży.

Wskazania

ellaOne jest produktem antykoncepcyjnym do stosowania w przypadkach nagłych w celu zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczeń lub gdy stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła.

Przeciwwskazania

Ellaone nie należy stosować gdy występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Działania niepożądane

Stosowanie każdego leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych - nie występują one jednak u każdej pacjentki przyjmującej lek Ellaone.

Niektóre skutki uboczne leku Ellaone mogą być zbliżone do objawów ciąży, mogą być to m.in.: wymioty, złe samopoczucie, nudności, ból brzucha, wrażliwość piersi.

Istotne jest również jeśli u kobiety, która przyjęła Ellaone nie wystąpi miesiączka - należy wykonać test ciążowy.

Działania niepożądane Ellaone zostały zestawione w tabeli poniżej - wszystkie skutki uboczne zawarte są w ulotce.

Często (u 1 na 10 osób)

mdłości, bóle brzucha, bolesne miesiączkowanie, wrażliwość piersi, bóle i zawroty głowy, bóle mięśni

Niezbyt często (u 1 na 100 osób)

biegunka, nietypowe / nieregularne krwawienia z pochwy, uderzenia gorąca, senność, migrena, zaburzenia apetytu, zaburzenia snu, niepokój, zmiany skórne, gorączka

Rzadko (u 1 na 1000 osób)

ból podczas seksu, spadek koncentracji, dezorientacja, suchość w gardle, pokrzywka

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieją dowody, że zwiększona masa ciała może być przyczyną zmniejszonej skuteczności tego leku.

Zastosowanie tego leku powinno być omówione z lekarzem jeśli występuje ciężka astma, ciężka choroby wątroby oraz gdy spóźnia się okres lub zaobserwowane zostały objawy świadczące o ciąży.

Tabletka Ellaone może niekorzystnie wpłynąć na regularnie stosowaną antykoncepcję, należy jednak zastosować dodatkową metodę antykoncepcji do czasu rozpoczęcia kolejnego cyklu miesiączkowego.

Leku zawierającego uliprystal nie należy łączyć z innymi lekami zawierającymi lewonorgestrel do doraźnego stosowania - może dojść do spadku skuteczności Ellaone.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć farmaceucie lub lekarzowi o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty,lub lekach ziołowych.

Skuteczność Ellaone może być zmniejszona gdy jest ona stosowana w połączeniu z poniższymi lekami jak:

  • fenobarbital, fenytoina, karbamazepina,
  • ryfampicyna,
  • rytonawir,
  • ziele dziurawca (Hypericum perforatum).

Ciąża i karmienie piersią

Ten lek jest metodą antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Nie powoduje przerwania już istniejącej ciąży.

W przypadku zastosowania tego leku podczas karmienia dziecka piersią nie należy karmić piersią przez jeden tydzień od zastosowania tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek ten jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym, również osób młodocianych.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

U części kobiet mogą wystąpić: zawroty głowy, senność, nieostre widzenie, czyli objawy mogące niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski skierowało do Sejmu projekt ustawy przewidującej wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy. W opinii jej przedstawicieli aktualne przepisy dyskryminują aptekarzy, którzy formalnie nie mogą, podobnie jak lekarze czy pielęgniarki, powoływać się na sumienie przy odmowie sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

  • W rozmowie w Radiu Zet minister Konstanty Radziwiłł zadeklarował, że gdyby pacjentka będąca ofiarą gwałtu zwróciła się do niego o przepisanie tabletki „dzień po”, nie zrobiłby tego ze względu na klauzulę sumienia. Jego decyzją pigułki EllaOne są dostępne w Polsce wyłącznie na receptę, wbrew rekomendacji Komisji Europejskiej.

  • Antykoncepcja służy świadomemu planowaniu rodziny. Jedne jej rodzaje są bardziej skuteczne, inne mniej- można powiedzieć, że bardziej służą zajściu w ciążę niż niestaniu się rodzicami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij