Otyłość: problem wielkiej wagi
Katarzyna Szulik

Otyłość: problem wielkiej wagi

Na otyłość cierpi niecałe 30 proc. Polaków, ale ponad połowa kobiet i mężczyzn ma niepodładowaną masę ciała – wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością, który jest okazją do uświadomienia sobie, jak dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia są nadmierne kilogramy.

Problemy z nadwagą i otyłością, która jest jej konsekwencją, pojawiają się w chwili, gdy organizm otrzymuje więcej składników energetycznych w stosunku do potrzeb. Wówczas nadmiar odkłada się pod postacią tkanki tłuszczowej. Z badań wynika, że przyjmowanie o 100 więcej kilokalorii każdego dnia, w ciągu roku może skutkować zwiększeniem masy ciała o nawet 5 kilogramów.

Otyłość to choroba

Powstrzymanie epidemii otyłości, którą obserwujemy na całym świecie, wymaga zmiany świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem lekarzy. Nie można traktować jej jako przejawu słabej woli czy obżarstwa, ale jako chorobę wymagającą leczenia. Jej występowanie to w dużej mierze kwestia mechanizmów odpowiedzialnych za rozkład energii w organizmie, przez co niektóre osoby, które jedzą dużo, nie mają problemów z utrzymaniem wagi w normie, podczas gdy inne przybierają na wadze szybko, mimo stosowania względnie zdrowej i zbilansowanej diety.

Dodatkowe kilogramy „karmią” choroby

Z otyłością wiąże się wiele chorób i powikłań. Nadmierna waga sprzyja rozwojowi nowotworów złośliwych, zwiększając ryzyko ich wystąpienia o nawet 40 proc, a także cukrzycy typu 2, chorób serca, układu oddechowego i stawów, nadciśnieniu oraz depresji. Skuteczna walka z otyłością może więc przyczynić się do spadku odsetku chorujących na inne schorzenia, a co za tym idzie obniżenia kosztów terapii.

Leczenie zaczyna się od przyczyn

Na tym polu szczególnie aktywni powinni być lekarze rodzinni, którzy jako pierwsi mają szansę dostrzec problem, uświadomić go choremu i skierować na stosowne badania. W profilaktyce otyłości szczególne znaczenie mają regularne badania ciśnienia tętniczego, stężenia lipidów oraz glukozy. Leczeniu powinna towarzyszyć diagnoza skupiona nie tylko na objawach, ale także przyczynach otyłości. Często ich podłoże leży w zaburzeniach metabolicznych, ale w wielu wypadkach nadmierne przybieranie na wadze jest konsekwencją zaburzeń emocjonalnych, co wymaga ścisłej współpracy z psychologiem w trakcie terapii.

Działania systemowe są konieczne

W walce z problemem ma pomagać między innymi powołana we wrześniu tego roku Koalicja na Rzecz Walki z Otyłością. Jest współtworzona przez ekspertów, polityków i przedstawicieli organizacji z dziedziny zdrowia, takich jak WHO czy fundacji na rzecz osób z otyłością. W działania koalicji zaangażowane jest także biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Działania przez nią podejmowane mają dążyć do wprowadzenia narodowych systemów profilaktyki i leczenia otyłości praz ustalenia standardów opieki nad pacjentem chorym na otyłość w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Koalicja będzie kłaść nacisk zwłaszcza na zapobieganie i leczenie otyłości wśród dzieci, zgodnie z zasadą jak najszybszego reagowania na pierwsze przejawy problemu.

Otyłości przede wszystkim należy przeciwdziałać, a jeśli zdążyła się rozwinąć, leczenie musi się rozpocząć jak najszybciej. W tym celu dostęp do zabiegów chirurgii bariatrycznej powinien zostać zwiększony, by móc zainterweniować na wczesnym etapie, a nie w chwili, gdy zmniejszenie żołądka jest ostatnią deską ratunku zapobiegającą przedwczesnej śmierci.

Podatkiem w niezdrową żywność

Od niedawna akcjom edukacyjnym i promującym zdrowe żywienie oraz aktywność fizyczną towarzyszą działania legislacyjne w poszczególnych krajach. Na Węgrzech funkcjonuje tzw. podatek chipsowy od żywności z dużą zwartością soli, cukru oraz tłuszczu. Z kolei w Wielkiej Brytanii w życie ma wejść podatek cukrowy, nałożony na słodkie napoje gazowane. Duńczycy uderzyli w żywność o zawartości tłuszczu przekraczającej 2,3 proc., która przez to sprzedawana jest drożej. Skrajnym przejawem takiej polityki jest zwiększanie składki zdrowotnej osobom otyłym lub ograniczanie ich wstępu na przykład na pokłady samolotów.

Rewolucja zaczyna się od sklepików

W ostatnich dniach pojawiły się sugestie, jakoby polski rząd pracował nad podatkiem cukrowym, jednak Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziło tych informacji. Realną pomocą w zapobieganiu otyłości wśród dzieci mają być natomiast wprowadzone rok temu ograniczenia w asortymencie sklepików szkolnych, w których nie można już sprzedawać napojów gazowanych, słodkich i słonych przekąsek czy pieczywa z ciasta głęboko mrożonego.

Źródło: Wirtualna Polska, Medexpress, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij