×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dieta odchudzająca a produkty węglowodanowe

Ostatnie lata to era diet niskowęglowodanowych. Czy możemy ograniczać lub całkowicie wyłączać węglowodany bez szkody dla zdrowia? Poznaj zdanie dietetyka – praktyka.

Produkty węglowodanowe to duża i niejednorodna grupa artykułów spożywczych, wobec których trudno nam być obojętnym. Niektóre są nam bardzo bliskie – słodycze, naleśniki, knedle, pierogi – któż z nas nie ma z nimi związanych wspaniałych wspomnień. Wszystko co słodkie (słodycze, cukier, miód, owoce, soki, napoje), wszystko co mączne i zbożowe (pieczywo, kasze, ryż, makarony, kluski, placki), ziemniaki jako warzywo o bardzo dużej zawartości skrobi też zwyczajowo zalicza się do tej grupy. Inne warzywa zawierają węglowodany, czyli cukry ale są one w niedużych ilościach lub są trudno przyswajalne.

Diety o niskiej zawartości węglowodanów prowadzą do dość szybkiej utraty wagi, stosując je nie odczuwa się wzmożonego łaknienia stąd stosowanie ich jest łatwiejsze niż innych diet. Należy jednak brać pod uwagę to, że wiele osób jest w pewien sposób "uzależnionych" od tych produktów. Jeżeli przez jakiś czas osoby te będą całkowicie ich pozbawione, jest bardzo prawdopodobne że po próbie ponownego ich wprowadzenia dojdzie do nasilenia apetytu na nie. Może to prowadzić do trudnych do kontroli „napadów łaknienia”, pochłanianiem dużej ilości produktów słodkich i mącznych.`

Dlatego lepiej zostawić węglowodany w diecie, ale w zmniejszonej, kontrolowanej ilości. Ogromne znaczenie ma wybór węglowodanów – im mają bardziej złożoną budowę i są mniej przetworzone tym lepiej. Wybierajmy pełnoziarniste pieczywo, makarony, naturalny ryż , grube kasze – ale te też jedzmy jako dodatek do białka i warzyw, a nie jako podstawę posiłku. Wyłączmy słodycze, słodkie napoje z codziennego jadłospisu – są to produkty które możemy jeść okazjonalnie.


Podziel się: