Przepuklina rozworu przełykowego
Michał Posmykiewicz

Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest to schorzenie przewodu pokarmowego polegające na przemieszczeniu sie części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy.
Przepona jest mięśniem, który oddziela klatkę piersiowa od jamy brzusznej. W warunkach prawidłowych przełyk przechodzi przez przeponę przez otwór o nazwie rozwór przełykowy i dalej łączy się z żołądkiem w jamie brzusznej. W sytuacji, kiedy w przeponie znajduje się miejsce o słabej wytrzymałości mechanicznej, a oprócz tego występuje wzmożone ciśnienie śródbrzuszne, może dojść do przemieszczenia się części żołądka do klatki piersiowej właśnie przez rozwór przełykowy. 

Wyróżnia się dwa typy przepuklin rozworu przełykowego: przepukliny wślizgowe oraz okołoprzełykowe. Zdecydowanie częściej występują przepukliny wślizgowe (ok. 90% przypadków), w ich przypadku przełyk jest krótszy, a do klatki piersiowej wsuwa się część żołądka stanowiąca przedłużenie przełyku. W przypadku przepukliny okołoprzełykowej fragment żołądka wpukla się natomiast do klatki piersiowej obok przełyku. 

Objawy przepukliny przełykowej

Niewielka przepuklina przełykowa może nie dawać żadnych objawów i jest wykrywana przypadkowo. Większa, zwykle wywołuje dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, zgagę, uczucie odbijania i cofania się pokarmu. Dolegliwości nasilają się po obfitych posiłkach, głównie w pozycji leżącej. Czasami może pojawić się suchy lub świszczący kaszel czy chrypka - ma to związek z zarzucaniem treści pokarmowej do oskrzeli i drażnieniem przez nią strun głosowych. 

Rozpoznanie przepukliny przełykowej

Rozpoznanie stawia się na podstawie wykonanego zdjęcia rtg przewodu pokarmowego z kontrastem oraz gastroskopii.

Polecane dla Ciebie

Leczenie przepukliny przełykowej

Jeśli chodzi o leczenie, to przepukliny dające niewielkie objawy leczy się farmakologicznie, podając pacjentowi leki zwalczające refluks żołądkowo - przełykowy (inhibitory pompy protonowej oraz antagoniści receptora H2) oraz leki prokinetyczne, czyli przyspieszające opróżnianie żołądka i pasaż jelitowy. Pacjent powinien tez unikać obfitych posiłków, nie powinien jeść przed położeniem się spać, w przypadku pacjentów z nadwagą ważna jest też redukcja masy ciała. W przypadku przepuklin dużych konieczne jest leczenie operacyjne. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij