×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest to schorzenie przewodu pokarmowego polegające na przemieszczeniu sie części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy.
Przepona jest mięśniem, który oddziela klatkę piersiowa od jamy brzusznej. W warunkach prawidłowych przełyk przechodzi przez przeponę przez otwór o nazwie rozwór przełykowy i dalej łączy się z żołądkiem w jamie brzusznej. W sytuacji, kiedy w przeponie znajduje się miejsce o słabej wytrzymałości mechanicznej, a oprócz tego występuje wzmożone ciśnienie śródbrzuszne, może dojść do przemieszczenia się części żołądka do klatki piersiowej właśnie przez rozwór przełykowy. 

Wyróżnia się dwa typy przepuklin rozworu przełykowego: przepukliny wślizgowe oraz okołoprzełykowe. Zdecydowanie częściej występują przepukliny wślizgowe (ok. 90% przypadków), w ich przypadku przełyk jest krótszy, a do klatki piersiowej wsuwa się część żołądka stanowiąca przedłużenie przełyku. W przypadku przepukliny okołoprzełykowej fragment żołądka wpukla się natomiast do klatki piersiowej obok przełyku. 

Objawy przepukliny przełykowej

Niewielka przepuklina przełykowa może nie dawać żadnych objawów i jest wykrywana przypadkowo. Większa, zwykle wywołuje dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, zgagę, uczucie odbijania i cofania się pokarmu. Dolegliwości nasilają się po obfitych posiłkach, głównie w pozycji leżącej. Czasami może pojawić się suchy lub świszczący kaszel czy chrypka - ma to związek z zarzucaniem treści pokarmowej do oskrzeli i drażnieniem przez nią strun głosowych. 

Rozpoznanie przepukliny przełykowej

Rozpoznanie stawia się na podstawie wykonanego zdjęcia rtg przewodu pokarmowego z kontrastem oraz gastroskopii.

Leczenie przepukliny przełykowej

Jeśli chodzi o leczenie, to przepukliny dające niewielkie objawy leczy się farmakologicznie, podając pacjentowi leki zwalczające refluks żołądkowo - przełykowy (inhibitory pompy protonowej oraz antagoniści receptora H2) oraz leki prokinetyczne, czyli przyspieszające opróżnianie żołądka i pasaż jelitowy. Pacjent powinien tez unikać obfitych posiłków, nie powinien jeść przed położeniem się spać, w przypadku pacjentów z nadwagą ważna jest też redukcja masy ciała. W przypadku przepuklin dużych konieczne jest leczenie operacyjne. 

Podziel się: