Wakacyjna apteczka. Co musi się w niej znaleźć?

Planując wakacyjny wyjazd należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych okoliczności, w tym sytuacje wymagające pomocy medycznej, od drobnych skaleczeń i zadrapań po konieczność podania leków. Ważne jest, aby zadbać o dodatkowe ubezpieczenie medyczne i apteczkę pierwszej pomocy szczególnie, jeśli podróżujemy z dziećmi.

Kompletując apteczkę należy wziąć pod uwagę miejsce, do którego się wybieramy, czy będziemy mieli łatwy dostęp do pomocy medycznej i apteki. Jeśli jest to wyjazd zorganizowany do luksusowego kurortu, będziemy potrzebowali innego zestawu niż w przypadku wyjazdu „na własną rękę” w nieznane miejsce o ograniczonym dostępie do lekarza. Niezależnie od tego zawsze warto mieć ze sobą zestaw opatrunkowy w przypadku skaleczeń i kontuzji oraz podstawowe leki na najczęstsze dolegliwości. Nie wolno nam również zapomnieć o zabraniu leków stosowanych na stałe. Co powinno znaleźć się w naszej apteczce?

Leki stosowane przewlekle

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie koniecznie pamiętaj o zabraniu wszystkich stosowanych leków w ilości niezbędnej na cały okres wyjazdu z 2-3 dniowym zapasem.

Nie musisz zabierać ze sobą całych kartonowych opakowań leków, możesz je odmierzyć do specjalnego pojemnika do przechowywania leków lub zabrać je w blistrach, nie zapominaj jednak o ulotkach, mogą się przydać.

W przypadku leków termolabilnych, które powinny być przechowywane w lodówce, jak np. insulina, koniecznie zadbaj o zapewnienie odpowiedniej temperatury podczas transportu, najlepsza do tego celu będzie elektryczna lodówka turystyczna z umieszczonym w środku termometrem. Po dotarciu na miejsce umieść termolabilny lek w lodówce na środkowej półce tak, aby nie miał styczności z jedzeniem i nie dotykał ścianek, termometr umieść obok leku.

Środki opatrunkowe i dezynfekcyjne oraz preparaty na stłuczenia

Środki opatrunkowe i dezynfekcyjne powinny stanowić podstawę Twojej apteczki, nie może w niej zabraknąć plastrów z opatrunkiem na wypadek skaleczeń, najlepiej wodoodpornych, plastrów na rozcięcia zastępujących szwy, jałowych kompresów, bandaży zwykłych i elastycznych, najlepiej w dwóch rozmiarach 5 i 10 cm i chusty trójkątnej do zabezpieczenia zwichniętej lub złamanej kończyny. Z środków dezynfekcyjnych wody utlenionej lub innego środka do stosowania na skórę w postaci atomizera lub płynu. Na stłuczenia najlepsze będą preparaty zawierające w swoim składzie pochodne heparyny, arnikę górską, kasztanowiec czy nagietek. Można zabrać również preparaty chłodzące w postaci aerozolu lub okłady typu „cold-hot”.

Leki na najczęstsze dolegliwości

Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną warto zabrać ze sobą preparaty dostępne w aptece bez recepty na bazie imbiru lub inny dostępy lek, przy czym jeśli problem dotyczy dzieci koniecznie dobierz preparat do wieku dziecka. Na wypadek przeziębienia lub np. bólu głowy zabierz ze sobą leki zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen, które będą działały przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Warto mieć również aerozol lub krople na katar i tabletki do ssania na ból gardła. Pamiętaj, że przeziębienie można złapać również latem, klimatyzacja bywa zdradliwa. Na wypadek problemów żołądkowych warto mieć leki przeciwbiegunkowe, coś na zgagę i niestrawność oraz probiotyki i elektrolity. Leki przeciwalergiczne mogą się przydać w przypadku uczulenia lub odczynów zapalnych po ukąszeniu owadów.

Preparaty przeciwsłoneczne z filtrem i na poparzenia słoneczne

Najważniejszym elementem zdrowego opalania jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne UV-A i UV-B. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w postaci balsamów, kremów, olejków czy aerozoli. Istotnie jest, aby wybrać preparat z odpowiednią dla naszej skóry ochroną, im jaśniejsza karnacja, tym wyższy faktor SPF należy wybrać.

Po opalaniu należy stosować preparaty nawilżające zawierające w swoim składzie min. panthenol, alantoinę i witaminę E, które działają łagodząco i regenerująco na skórę oraz zapobiegają podrażnieniom. 

Środki odstraszające komary i łagodzące ukąszenia

Aby komary nie popsuły Ci urlopu koniecznie zabierz ze sobą środki odstraszające owady zawierające DEET lub mieszaniny olejków eterycznych takich, jak eukaliptusowy, trawy cytrynowej, patchouli, goździkowy, rozmarynowy lub lawendowy. Warto mieć również środki łagodzące świąd i stan zapalny po ukąszeniu w postaci żelu lub aerozolu.
Wybierając się w egzotyczne miejsce koniecznie sprawdź wykaz niezbędnych szczepień oraz leków, które należy zabrać ze sobą poza podstawowymi wymienionymi powyżej. Podróżując z dziećmi koniecznie dostosuj preparaty do ich wieku.


Podziel się: