×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wakacyjna apteczka. Co musi się w niej znaleźć?

Planując wakacyjny wyjazd, uwzględnijmy możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych okoliczności, w tym sytuacje wymagające pomocy medycznej — od drobnych skaleczeń i zadrapań po konieczność podania leków. Ważne jest to, abyśmy zadbali o dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie jeśli w podróży uczestniczą dzieci.

Kompletując apteczkę, weźmy pod uwagę miejsce, do którego się wybieramy, czy będziemy mieli łatwy dostęp do pomocy medycznej i apteki. Jeśli jest to wyjazd zorganizowany do luksusowego kurortu, będziemy potrzebowali innego zestawu niż w przypadku wyjazdu „na własną rękę” do nieznanej lokalizacji o ograniczonym dostępie do lekarza. W każdym przypadku warto mieć ze sobą zestaw opatrunkowy, gdyby doszło do skaleczeń i kontuzji oraz podstawowe leki na najczęstsze dolegliwości. Nie powinniśmy również zapomnieć o zabraniu leków stosowanych na stałe. 

Leki stosowane przewlekle niezbędne w wakacyjnej apteczce

Jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą, taką jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, pamiętajmy o zabraniu wszystkich stosowanych leków w odpowiedniej liczbie na cały okres wyjazdu z 2-3 dniowym zapasem.

Nie musimy zabierać ze sobą całych kartonowych opakowań leków. Możemy je odmierzyć i włożyć do specjalnego pojemnika do przechowywania leków lub wziąć je w blistrach. Nie zapominajmy o ulotkach, mogą się przydać.

W przypadku leków termolabilnych, które powinny być przechowywane w lodówce, takich jak np. insulina, koniecznie zadbajmy o zapewnienie odpowiedniej temperatury podczas transportu. Najlepsza do tego celu będzie elektryczna lodówka turystyczna z umieszczonym w środku termometrem. Po dotarciu na miejsce umieśćmy termolabilny lek w lodówce na środkowej półce w taki sposób, aby nie miał styczności z jedzeniem i nie dotykał ścianek. Termometr połóżmy obok leku.

Wakacyjna apteczka — środki opatrunkowe i dezynfekcyjne oraz preparaty na stłuczenia

Środki opatrunkowe i dezynfekcyjne powinny stanowić podstawę apteczki. Nie może w niej zabraknąć plastrów z opatrunkiem na wypadek skaleczeń, najlepiej wodoodpornych, plastrów na rozcięcia zastępujących szwy, jałowych kompresów, bandaży zwykłych i elastycznych, najlepiej w dwóch rozmiarach — 5 i 10 cm, a także chusty trójkątnej do zabezpieczenia zwichniętej lub złamanej kończyny.

Z środków dezynfekcyjnych ważna jest woda utleniona lub inny środek do stosowania na skórę w postaci atomizera bądź płynu. Na stłuczenia najlepsze będą preparaty zawierające w swoim składzie pochodne heparyny, arnikę górską, kasztanowiec czy nagietek. Możemy zabrać również preparaty chłodzące w postaci aerozolu lub okłady typu cold-hot.

Leki na najczęstsze dolegliwości w wakacyjnej apteczce

Jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, zabierzmy ze sobą na wakacje preparaty dostępne w aptece bez recepty na bazie imbiru lub inny dostępny lek (w przypadku dzieci dobierzmy preparat do ich wieku). Może też tak się zdarzyć, że przeziębimy się na wyjeździe lub będziemy odczuwali ból głowy. Wtedy przydadzą się leki zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen, które będą działały przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Warto, abyśmy mieli również aerozol lub krople na katar oraz tabletki do ssania na ból gardła. Pamiętajmy, że przeziębić możemy się także latem — klimatyzacja bywa zdradliwa. Na wypadek problemów żołądkowych zaopatrzmy się w leki przeciwbiegunkowe, na zgagę i niestrawność, a także probiotyki i elektrolity. Leki przeciwalergiczne mogą się przydać w przypadku uczulenia lub odczynów zapalnych po ukąszeniu owadów.

Kompletna wakacyjna apteczka — preparaty przeciwsłoneczne z filtrem i na poparzenia słoneczne

Najważniejszym elementem zdrowego opalania jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne UV-A i UV-B. Na rynku dostępnych jest wiele środków w postaci balsamów, kremów, olejków czy aerozoli. Wybierzmy preparat z odpowiednią dla naszej skóry ochroną. Im jaśniejsza karnacja, tym warto kupić ten z wyższym faktorem SPF.

Po opalaniu stosujmy preparaty nawilżające zawierające w swoim składzie, m.in. panthenol, alantoinę i witaminę E. Działają łagodząco i regenerująco na skórę oraz zapobiegają podrażnieniom. 

Środki odstraszające komary i łagodzące ukąszenia potrzebne na wakacjach

Aby komary nie popsuły urlopu, koniecznie zabierzmy ze sobą środki odstraszające owady zawierające DEET lub mieszaniny olejków eterycznych, takich jak eukaliptusowy, trawy cytrynowej, patchouli, goździkowy, rozmarynowy bądź lawendowy. Zaopatrzmy się również w środki łagodzące świąd i stan zapalny po ukąszeniu w postaci żelu lub aerozolu. Wybierając się w egzotyczne miejsce, sprawdźmy wykaz niezbędnych szczepień oraz leków, które powinniśmy zabrać ze sobą poza podstawowymi wymienionymi powyżej. Podróżując z dziećmi, dostosujmy preparaty do ich wieku.


Podziel się: