×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dieta odchudzająca a ograniczenie soli

W wielu dietach odchudzających, szczególnie krótkotrwałych zalecane jest znaczne ograniczenie soli. Czy rzeczywiście jest to konieczne? Czy potrawy słone powodują tycie? Jeżeli masz wątpliwości – przeczytaj!

Nadmiar soli nie jest wskazany u osób z nadciśnieniem, u tych pacjentów powoduje ona podwyższenie ciśnienia. Nie ma jednak dowodów na to , że tak samo dzieje się u osób zdrowych i u nich nie ma potrzeby drastycznych ograniczeń. Oczywiście ci, którzy solą potrawę przed spróbowaniem powinni pozbyć się tego nawyku, gdyż jak w wielu innych sprawach należy zachować rozsądek i umiar. Oprócz soli dodawanej do potraw które sami przygotowujemy dużo jej znajduje się w pieczywie, wędlinach, serach, konserwach, warzywach kwaszonych.

Czy stosowanie soli utrudnia odchudzanie?

Sól nie podnosi wartości kalorycznej potrawy. Dlaczego więc w niektórych dietach tak drastycznie się ją ogranicza?

Są dwa powody – po pierwsze sól zatrzymuje wodę w organizmie, a więc gdy się jej pozbędziemy, szybciej będzie widać efekty na wadze. Niestety będzie to utracona woda a nie o to nam przecież chodzi w odchudzaniu.

Po drugie – potrawy niesłone smakują gorzej i w zamyśle - nie soląc - zjemy mniej. Jest to dobry sposób, jednak na krótką metę – jak długo można jeść mdłe niesłone mięso czy rybę, albo selera gotowanego bez soli? Coś na ten temat mogą powiedzieć Ci, którzy stosowali popularną kilka lat temu tzw. dietę kopenhaską (dla jasności – nie polecam!).

Solić czy nie solić?

Aby dieta była skuteczna, powinna stać się sposobem żywienia na stałe. Warunkiem powodzenia jest to, aby jedzenie nam smakowało, dawało przyjemność. Jeżeli wymaga to dodatku soli – dodaj ją, oczywiście z umiarem. Jeżeli Twoi bliscy wykrzywiają twarz próbując Twojej porcji – to coś z tym umiarem jest nie tak. Osoby z nadciśnieniem i lubiące bardzo słone potrawy mogą kupować sól niskosodową, dostępną w hipermarketach i sklepach ze zdrowa żywnością.


Podziel się: