Kobieta pokazująca swoje stare spodnie po zrzuceniu wagi
Ewelina Sochacka

Nowy lek na odchudzanie zatwierdzony. Ma szansę powtórzyć sukces Ozempicu

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła nowy lek do stosowania u pacjentów zmagających się z nadwagą bądź otyłością i co najmniej jedną chorobą związaną z nadmierną masą ciała. Mowa o preparacie o nazwie Zepbound, którego substancją czynną jest tirzepatyd. Jak on działa? Czy jest bezpieczny? Wyjaśniamy.

  1. Tyrzepatid (tirzepatyd) – nowy lek na otyłość?
  2. Jak działa tirzepatyd?
  3. Czy tirzepatyd jest bezpieczny?

Tyrzepatid (tirzepatyd) – nowy lek na otyłość?

8 listopada 2023 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration, FDA) zatwierdziła lek o nazwie Zepbound na terenie Stanów Zjednoczonych. Jego substancją czynną jest tyrzepatid, a wskazaniem do stosowania leczenie nadmiernej masy ciała u dorosłych z otyłością (ze wskaźnikiem masy ciała – BMI – wynoszącym 30 lub więcej) oraz nadwagą (ze wskaźnikiem masy ciała wynoszącym minimum 27) i z co najmniej jednym schorzeniem związanym ze zbyt dużą wagą (takim jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 lub wysoki poziom cholesterolu). Lek powinien być stosowany łącznie z niskokaloryczną dietą oraz zwiększoną aktywnością fizyczną. Zepbound jest wytwarzany przez firmę Eli Lilly.

W Polsce lek jest dostępny w aptekach pod nazwą Mounjaro. Jest to roztwór do wstrzykiwań podskórnych. Aby kupić lek, należy okazać receptę. Koszt preparatu zawiera się w przedziale cenowym od 300 do 500 zł za jedno opakowanie.

Według badań pacjenci stosujący tyrzepatid stracili średnio 18% masy ciała, gdy przyjmowali lek w największej możliwej dawce. Dla porównania inny popularny ostatnio lek stosowany u dorosłych z otyłością lub nadwagą i schorzeniami związanymi z nadmierną masą ciała – Wegovy, zawierający semaglutyd – powodował średnio utratę wagi o 15%. Z tego powodu eksperci ds. leczenia otyłości twierdzą, że tirzepatyd może stanowić przełom w walce z nadwagą i otyłością, które stają się coraz większym problemem zdrowotnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 2 miliardów osób na świecie ma nadwagę, a ponad 650 milionów jest otyłych.

Jak działa tirzepatyd?

Tirzepatyd jest długo działającym podwójnym agonistą receptorów GIP i GLP-1 – hormonów wytwarzanych w jelicie cienkim, które stymulują wydzielanie insuliny oraz zmniejszają wydzielanie glukagonu. Jako związek leczniczy został zatwierdzony przez FDA w maju 2022 roku, a przez Europejską Agencję Leków (European Medicines Agency, EMA) w listopadzie 2022 roku jako środek obniżający glikemię u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2.

Tyrzepatid opóźnia opróżnianie żołądka (pacjenci dłużej odczuwają sytość po posiłku), a także obniża stężenie glukozy we krwi na czczo i po jedzeniu (jednak wraz z upływem czasu i kolejnymi dawkami proces ten zachodzi w mniejszym stopniu). Tirzepatyd zwiększa wrażliwość komórek β trzustki na glukozę.

Zepbound podaje się we wstrzyknięciu podskórnym (zastrzyk w udo, ramię lub brzuch) raz w tygodniu, a dawkę należy zwiększać w ciągu 4 do 20 tygodni, aby osiągnąć dawki docelowe wynoszące 5 mg, 10 mg lub 15 mg. Maksymalna dawka leku to 15 mg raz w tygodniu. Jego średnia biodostępność wynosi 80%.

Powiązane produkty

Czy tirzepatyd jest bezpieczny?

Skuteczność działania tirzepatydu została udowodniona w 5 badaniach klinicznych III fazy (SURPASS 1-5). Wzięło w nich udział 6263 pacjentów z cukrzycą typu 2 (w tym 4199 leczonych tirzepatydem). Działania niepożądane leku są podobne do działań niepożądanych preparatu Wegovy czy Ozempic i dotyczą przede wszystkim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Są to głównie wymioty i biegunka, które mogą prowadzić do odwodnienia, a także nudności, zaparcia, zgaga.

Wśród rzadziej zgłaszanych objawów znajdowały się: przyspieszenie tętna, uczucie zmęczenia czy kamienie żółciowe. Jednak większość pacjentów dobrze tolerowała lek, a skutki uboczne miały krótkotrwały, przemijający charakter. Trzeba również pamiętać, że tirzepatyd opóźnia opróżnianie żołądka, a więc może też opóźniać wchłanianie innych substancji leczniczych podawanych doustnie.

Ponadto w badaniach na szczurach wykazano, że tirzepatyd może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów tarczycy z komórek C (gruczolaków i raków). Dlatego też leku Zepbound nie należy stosować u pacjentów, u których zdiagnozowano raka rdzeniastego tarczycy (bądź występował on w rodzinie), lub u chorych z zespołem mnogiej neoplazji endokrynnej typu 2.

Co ważne, tirzepatydu nie powinny stosować ciężarne, mamy karmiące piersią oraz kobiety w wieku rozrodczym niestosujące antykoncepcji.
  1. FDA Approves New Medication for Chronic Weight Management, [online] https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-new-medication-chronic-weight-management [dostęp:] 16.11.2023.
  2. G. Anglart i in., Tirzepatyd – nowy analog hormonów inkretynowych, „Terapia i Leki” 2023, t. 79, nr 5.
  3. Mounjaro (tirzepatyd). Przegląd wiedzy na temat leku Mounjaro i uzasadnienie udzielenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE, [online] https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/mounjaro-epar-medicine-overview_pl.pdf [dostęp:] 16.11.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl