×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Wiele osób, zanim uda się do lekarza, często samodzielnie stara się wyszukać informacje, które dotyczą chorób, ich objawów i rozmaitych badań. Korzystanie z różnorodnych źródeł wiedzy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak należy mieć świadomość, że tylko sprawdzone informacje są pomocne i bezpieczne. Dlatego na naszej stronie dostępna jest encyklopedia zdrowia z licznymi hasłami z zakresu medycyny, które zostały uporządkowane w alfabetyczny sposób. To znacznie ułatwia każdemu dostęp do informacji i znalezienie merytorycznie wartościowej treści, która może stanowić nieocenioną pomoc w wielu sytuacjach. Terminy medyczne, choroby, objawy i badania ? wszystko to znajduje się w naszej encyklopedii zdrowia. Nie można jednak zapominać o konieczności wizyty u specjalisty.

Terminów: 1542

Abduktor – nazwa anatomiczna każdego mięśnia odciągającego kończynę (odwodziciela) od osi ciała lub jego części.
Acesulfam – organiczny związek chemiczny stosowany jako słodzik.
Choroba genetyczna będąca najczęstszą przyczyną karłowatości u ludzi.
Badanie to jest przydatne w diagnostyce chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem nadnerczy i przysadki mózgowej.
Adduktor – nazwa anatomiczna każdego mięśnia zbliżającego kończynę do linii pośrodkowej ciała lub jego części.
ADHD to zaburzenie hiperkinetyczne z deficytem uwagi.
Adrenalina (epinefryna) jest hormonem i neuroprzekaźnikiem wytwarzanym przez komórki rdzenia nadnerczy, tkankę chromochłonną ciałek przyzwojowych oraz przez zakończenia nerwowe układu współczulnego.
Afazja to zaburzenie zdolności mowy.
Badanie to wykonuje się w celu wykrycia oraz monitorowania leczenia pierwotnych nowotworów wątroby, nowotworów zarodkowych jąder i jajników.
Afty- są to otwarte owrzodzenia/ płytkie nadżerki pokrytej białym nalotem zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z towarzyszącym mu miejscowym stanem zapalnym, a także powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych.
Agammaglobulinemia sprzężona z chromosomem X jest chorobą należącą do pierwotnych niedoborów odporności.
Akomodacja oka – dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od obserwatora.
Aktyna – jest to białko kurczliwe mięśni, stanowiące 25% masy białek mięśnia.
Albinizm inaczej bielactwo wrodzone to całkowity lub częściowy niedobór barwnika skóry – melaniny.
Badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia zaburzeń czynności wątroby, i chorób nerek oraz w celu sprawdzenia stanu odżywienia pacjenta w przypadku dużej utraty masy ciała.
Albuminy – białka proste będące głównymi białkami występującymi w osoczu krwi – stanowią około 60% wszystkich zawartych w nim białek.
Aldosteron jest mineralokortykoidem wytwarzanym przez warstwę kłębkowatą kory nadnerczy.
Alergenem jest każda substancja zewnątrzpochodna wywołująca reakcję alergiczną (uczuleniową). Alergenami są substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także różne związki chemiczne.
Alergia pokarmowa jest niepożądaną, nietoksyczną reakcją pokarmową.
Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób alergicznych na świecie. Wyróżniamy kilka typów alergicznego zapalenia spojówek: ostre alergiczne, sezonowe alergiczne, całoroczne alergiczne, wiosenne, atopowe, olbrzymiobrodawkowe, kontaktowe.